Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է կենդանիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը քրեականացնող օրենքի նախագիծը: Կողմ է քվեարկել 99 պատգամավոր, դեմ՝ 4-ը, ձեռնպահներ չեն եղել:
Օրինագիծը ներկայացրել էր ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը։
Նախագծով նախատեսվում է տնային և անտուն կենդանու հանդեպ դաժան վերաբերմունքի (խեղելու, մասնատելու, թունավորելու, փորձարկելու, ողջ վիճակում անդամահատումը, մաշկահանումը, կենդանուն բարձրությունից նետելը, մարտերի կազմակերպումն ու անցկացումը) համար սահմանել տուգանք՝ 100-200 հազար դրամի չափով կամ կալանք՝ 1-3 ամիս ժամկետով կամ՝ ազատազրկում՝ առավելագույնը 1 տարի ժամկետով։
Իսկ նույն արարքը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ու առանձնակի դաժանությամբ, պատժվում է 300-500 հազար դրամի չափով կամ կալանքով՝ 1-3 տարի ժամկետով։

Национальное собрание Армении приняло во втором чтении законопроект, криминализующий жестокое обращение с животными. За принятие законопроекта проголосовали 99 депутатов, против – 4, воздержавшихся нет.
Автором законопроекта является депутат от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
Согласно проекту, в случае жестокого обращения с животными как в домашних условиях, так и в служебных целях, в целях демонстрации на спортивных и различного рода развлекательных мероприятиях, для научных и лабораторных исследований, а также в отношении бездомных животных виновник будет подвергнут штрафу в размере 100-200 тысяч драмовили аресту от 1 до 3 месяцев.
В случае совершения преступления в присутствии несовершеннолетних, группой лиц по предварительному сговору, с особой жестокостью, в отношении более двух животных, виновные будут наказаны штрафом в размере 300-500 тысяч драмов или лишаться свободы на срок от 1 до 3 лет.