Հոկտեմբերի 22-ին առաջին անգամ Հայաստանում կատարվել է լյարդի փոխպատվաստում երեխային: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Առաջին անգամ Հայաստանում «Արաբկիր» ԲԿ-ում մեր բելառուս գործընկերների հետ կատարվել է լյարդի փոխպատվաստում երեխային կենդանի դոնորից: Հիշեցնեմ, որ 2019-ին նաև առաջին լյարդի փոխպատվաստումն էր կատարվել մեծահասակին «Աստղիկ» ԲԿ-ում մեր ռուսաստանի գործընկերների հետ:
Նման բարդ վիրահատությունների կատարումը Հայաստանում խոսում է մեր բժշկության և բժշկագիտության զարգացման մասին:Բելառուս գործընկերների հետ փոխպատվաստումային բժշկության շուրջ համագործակցության մասին ես պայմանավորվել էի Բելառուսի առողջապահության նախարարի հետ 2019-ի հունվար ամսին Մինսկ կատարած իմ պաշտոնական այցելության ժամանակ, որին հետևել էր լայնածավալ վերապատրաստման ծրագիր 11 հայ մասնագետների համար Մինսկում:
Դոնորի և ռեցիպիենտի վիճակը այս պահին բավարար է և համապատասխանում է հետվիրահատական նորմալ ընթացքին: Առողջություն եմ մաղթում նրանց»,-ասվում է նախարարի գրառման մեջ։
ԵՊԲՀ աշխատակազմի ղեկավար Շուշան Դանիելյանն, իր հերթին, հայտնել է, որ վիրահատությանը մասնակցել է ԵՊԲՀ պրոֆեսոր Արտավազդ Սահակյանը։ «Փոխպատվաստում երեխային կենդանի դոնորից այսօր արդեն իրականություն է, սա մեր բժշկության հերթական ձեռքբերումն է՝ ի շնորհիվ բժիշկ Բաբլոյանի։ Վիրահատությունն ամբողջովին իրականացվել է Արաբկիր բժշկական կենտրոնի միջոցներով», – գրել է նա։

В Армении 22 октября ребенку впервые была сделана операция по пересадке печени. Об этом на своей странице в Facebook заявил министр здравоохранения РА Арсен Торосян.
По его словам, операция по пересадке печени ребенку от живого донора была проведена в медцентре «Арабкир» при участии врачей из Белоруссии.
«Напомню, что в 2019 году также впервые была осуществлена пересадка печени взрослому пациенту в медцентре «Астхик» при содействии коллег из России. Проведение столь сложных операций в Армении свидетельствует о развитии нашей медицины и медицинской науки», – отметил министр.
Он добавил, что договоренность о сотрудничестве с белорусскими медиками по линии трансплантационной медицины была им достигнута с главой Минздрава Белоруссии в январе в ходе официального визита в Минск, за этим последовала масштабная программа переподготовки 11 армянских специалистов в Минске.
Состояние донора и реципиента в настоящее время удовлетворительное и соответствует нормальному постоперационному периоду.