Ազգությամբ հայ տաքսիստները Մոսկվայում 8% են կազմում: Այս մասին հայտնել է Մոսկվայի տրանսպորտի և ճանապարհատրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Դմիտրի Պրոնինը, հաղորդում է «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանը:
Պրոնինի ներկայացրած տվյալների համաձայն՝ Մոսկվայում տաքսի վարող օտարեկրյա քաղաքացիները 50%-ից ավել են կազմում, այդ թվում՝ 30% Ղրղզստանի քաղաքացիներ, 14%՝ Տաջիկստանի, 15%՝ Ուզբեկստանի, 11%՝ Ադրբեջանի, 8%՝ Հայաստանի և 1%՝ Վրաստանի: Պաշտոնյան հավելել է նաև, որ օտարազգի վարորդները Մոսկվայում աշխատում են հիմնականում իրենց երկրի կողմից տրված վարորդական իրավունքով:
Սեպտեմբերի 26-ին հայտարարվել էր, որ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներ Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Հայաստանը մտադիր են տաքսի ավտոմեքենաների և վարորդների միասնական գրանցամատյան ստեղծել։
Ռուսաստանում 2017 թվականի հուլիսի 1-ից «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության մասին դաշնային օրենքում» կատարած փոփոխությունների համաձայն` արգելվում է աշխատանքի վերցնել օտարերկրյա վարորդական իրավունք ունեցող քաղաքացիների։ Խնդիրը Հայաստանի իշխանությունները բազմիցս քննարկել են ռուսական կողմի հետ հանդիպումների ընթացքում։ Այս տարվա սեպտեմբերին որոշում էր ընդունվել այն մասին, որ հայկական վարորդական իրավունք ունեցող վարորդները կարող են աշխատել Ռուսաստանի տարածքում։

23 Октябрь 2019 - 12:11 AMT
В Москве 8% водителей такси являются гражданами Армении. Об этом заявил заместитель руководителя Департамента транспорта и развития дорожно-транспортной инфраструктуры города Москвы Дмитрий Пронин.
«Среди водителей иностранные граждане составляют более 50% всех водителей. Среди них 30% это граждане Кыргызстана, 14% — Таджикистана, 8% — Армении, 15% — Узбекистана, 11% — Азербайджан и 1% — Грузия. Вот это контингент людей, кто сегодня работает в такси и нас обслуживает», – отметил Пронин, пишет «Эхо Москвы».
По его словам, сейчас иностранцы в Москве работают водителями такси по своим национальным водительским правам.
Ранее сообщалось, что такси в ЕАЭС хотят избавить от нелегалов и водителей с поддельными правами: для этого предлагается создать единый реестр автомобилей и цифровые профили шоферов для всех стран Евразийского союза — России, Армении, Белоруссии, Казахстана и Киргизии.
В РФ к коммерческим перевозкам не допущены водители с правами иностранных государств, за исключением тех, где русский язык признан вторым государственным. Белоруссия, Казахстан и Киргизия соответствуют этому требованию, Армения — нет.