Չելյաբինսկում բնակվող 26-ամյա անասնաբույժ, ազգությամբ հայ Բագրատ Աղաջանովը տհաճ իրավիճակի մեջ է հայտնվել այն բանից հետո, երբ որոշել է ոչ թե քնեցնել իրեն այդ նպատակով տրված կենդանիներին, այլ փրկել նրանց։
Աղաջանովը գումար է ծախսել նրանց սննդի և բուժման վրա՝ նոր տերեր գտելով ընտանի կենդանիների համար: Սակայն կենդանիների իրավունքների պաշտպան Աննա Ռազինովան դատարան է դիմել՝ հայտնելով, թե անասնաբույժը խախտել է վճարովի բժշկական ծառայությունների մասին օրենքը: Իսկ այս գործողությունը Ռուսաստանի Քրեական օրենսգիրքով սահմանվում է որպես խարդախություն:
«Եթե անասնաբույժը կարողանար համոզել կենդանիների տերերին վաճառել նրանց՝ գնման-նվերի համապատասխան պայմանագրով, նորմալ կլիներ: Բայց նա վերցրել է էվթանազիայի գումարը, հետո իրեն է պահել և՛ կենդանուն, և՛ գումարը. սա խախատում է՝ անկախ նրանից, թե ինչ բարի նպատակներ է նա հետապնդել»,- ասել է Ռազինովան:
Աղաջանովը պատմել է, որ ամենից հաճախ փրկել է այն կենդանիներին, որոնց բուժման համար պատվիրատուները գումար չեն ունեցել և որոշել են էվթանազիայի ենթարկել:
Պատմությունը, սակայն, բարեհաջող ավարտ է ունեցել Աղաջանովի համար։ Նրան սատարել են հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ կենդանիներ վարժեցնող Էդգարդ Զապաշնին՝ զարմանք հայտնելով 15 տարվա փորձառություն ունեցող՝ կենդանիների պաշտպանի դիրքորոշման առիթով:

23 Октябрь 2019 - 14:33 AMT
Челябинский ветеринар армянского происхождения спасал домашних животных от эвтаназии и подвергся критике.
26-летний Баграт Агажанов не проводил процедуры усыпления питомцев, за которые платили их владельцы. Вместо этого ветврач тратил деньги на корм и лечение, после чего пристраивал питомцев в новые семьи, пишет Lenta.ru.
Так, ветеринар рассказал, что чаще всего спасал животных, на лечение которых его клиентам не хватало денег, и они принимали решение усыпить их.
Однако не все оценили стремление Агажанова выходить питомцев. В частности, юристка по вопросам обращения с домашними животными и зоозащитница Анна Разинова написала на ветеринара заявление в прокуратуру. По ее словам, ветврач неоднократно нарушал закон об оказании платных медицинских услуг, а его действия попадают под статью 159 УК РФ («Мошенничество»).
«Если бы ветеринар сумел уговорить владельца передать ему животное на основании договора купли-продажи или договора дарения, было бы нормально. Но когда он, взяв деньги для эвтаназии, потом присваивает себе животное и деньги, это нарушение. И независимо от того, какие благие цели он преследует», — объяснила свою позицию Разинова.
На сторону Агажанова встал дрессировщик Эдгард Запашный. Он выразил удивление в связи с тем, что зоозащитница с 15-летним стажем не заступилась за ветеринара и «решила его наказать за то, что он спасает животных».