Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հերթական հանդիպումը կկայանա մոտ ժամանականերս Բրատիսլավայում՝ ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահի միջնորդությամբ: Այս մասին «Ամերիկայի Ձայնին» ասել է ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահ, Սլովակիայի արտգործնախարար Միրոսլավ Լայչակը:
Գործող նախագահի խոսքով՝ ինքը բարձր է գնահատում նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդների կողմից գործադրված ջանքերը հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ. «Այս տարվա ընթացքում մենք դրական նշաններ ենք տեսել, առաջնորդների երկխոսություն, ինչպես նաև երկխոսություն նախարարների մակարդակով: Միաժամանակ, գրանցվել են նաև մտահոգիչ դրվագներ շփման գծում որոնք հանգեցրեցին մարդկային կորուստների: Սակայն, այժմ իրավիճակը կարծես կայուն է»:
ԵԱՀԿ-ի գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերն ընդգծել է, որ լուրջ առաջընթացը սակայն հնարավոր է գրանցել առաջին հերթին պետությունների ղեկավարների քաղաքական որոշման դեպքում. «Անշուշտ, այն դրական տրամադրությունը, դրական դինամիկան, որը մենք տեսանք սեպտեմբերին Դուշանբեում հանդիպման շրջանակներում, դեռեւս չի վերափոխվել իրական առաջընթացի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ»,-ասել է Գրեմինգերը:
Հայաստանի Ադրբեջանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարներ Զոհրաբ Մնացականյանը և էլմար Մամեդյարովը վերջին անգամ հանդիպել են Նյու Յորքում սեպտեմբերի 24-ին:

Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers Zohrab Mnatsakanyan and Elmar Mammadyarov will meet in Bratislava in the near future, with OSCE Chairperson-in-Office Miroslav Lajčák set to mediate the talks, Lajčák himself said in an interview with the Voice of America.
Lajčák, who is also Slovakia’s Minister for Foreign and European Affairs, said he appreciates the efforts of the Armenian and Azerbaijani leaders aimed at reaching a settlement of the conflict.
The official cited "positive signs" in dialogue between the leaders and the Foreign Ministers, as well as disturbing episodes on the line of contact that resulted in casualties.
The OSCE Secretary General Thomas Greminger has emphasized, meanwhile, that serious progress can be made first of all in case of a political decision by heads of state.