Սպիտակում բնակվող Մարինե Մելոյանը 27 տարեկան է եղել, երբ 88-ի երկրաշարժին կորցրել է ամուսնուն, զավակներից մեկին ու մնացել անօթևան: Երկրաշարժից հետո, 30 տարի անցկացնելով գլանաձև, մետաղական վագոն-տնակում՝ Մարինեն չի կորցրել հույսը, տոկունությունն ու ապագայի նկատմամբ լավատեսությունը: Գլանաձև մետաղական տնակում մեծացող թոռները ստիպված չեն լինելու անցնել իրենց հոր՝ Մարինեի որդու, մանկության հետքերով: Մարինեի երկար տարիների զրկանքներն ու տառապանքներն անցյալում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ու Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» համատեղ աջակցության շնորհիվ:
Ընկերությունից մանրամասնում են, որ Մելոյանները բնակարանաշինության ծրագրի շահառու են դարձել տարեսկզբին: Հաշված ամիսների ընթացքում, ամբողջությամբ նորոգված քարե տանը՝ ընտանիքն արդեն բնակարանամուտ է տոնել և հյուրընկալել իր երազանքի իրականացմանն աջակցող կազմակերպությունների ղեկավարներին ու թիմերին:
«Փորձել նկարագրել, թե ինչքան մեծ է ուրախությունս՝ կնշանակի ոչինչ չասել: Որդուս մանկությունն ու իմ երիտասարդությունն անցել են մետաղական վագոնում: Տարիների ընթացքում հազիվ կարողացել ենք քարը քարին դնել ու տանիք կապել: Այդ տեմպերով, սակայն, գուցե մի 30 տարի էլ անհրաժեշտ լիներ, որպեսզի, տուն ունենայինք: Իսկ այսօր մեր գլխավոր ու հաճելի հոգսը մնացել է տան կահավորումը: Շնորհակալ ենք»,- ասել է ընտանիքի երիտասարդ տատիկը՝ Մարինեն:
«Մեր գործընկերությունը «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» հետ՝ երկար տարիների պատմություն ունի: Այդ ընթացքում, մեզ հաջողվել է հույս և ապագայի լավատեսություն փոխանցել շատ ընտրանքների: Իսկ այն, ինչ արձանագրել ենք՝ հետաքրքիր է և հուզիչ. այս մարդիկ, շատ հաճախ իրենց ուրախությունն արտահայտում են շատ զուսպ և հանգիստ: Տարիների դժվար կյանքը նրանց ստիպել է «հարմարվել» այդ վիճակին, իսկ ուրախությունը դիմավորել հանգիստ, առանց ավելորդ զգացմունքայնության: Հաճելի է արձանագրել, որ ևս մեկ ընտանիք հաղթահարեց տարիների խնդիրը: Յուրաքանչյուրի ոտքի կանգնելու փաստը մեզ ոգևորում է»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» աջակցությամբ, Հայաստանի բոլոր մարզերում տարիներ շարունակ իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրով, աջակցություն է ստացել վագոն-տնակներում, կիսակառույցում կամ նկուղում բնակվող ավելի քան 200 ընտանիք: Ծրագրի իրականացման համար միայն 2019թ.-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից ներդրվել է 109 մլն դրամ:
«Մեր գլխավոր նպատակն ու առաքելությունն է մեր ուժերի ներածին չափով օգնել այն ընտանիքներին, որոնց նկատմամբ կյանքն ավելի խիստ է եղել: Այս ընտանիքի կյանքում պատմությունը կարող էր կրկնվել. ընտանիքի հոր՝ Սերյոժայի մանկությունն անցել էր վագոն տնակում, ու հիմա նրա երեխաներն էին այնտեղ մեծանում: Ուրախ եմ, որ վերջապես կտրվեց այդ արատավոր շղթան: Յուրաքանչյուր ընտանիք պիտի տանիք ունենա գլխավերևում»,- ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոն»-ի նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:

Marine Meloyan from the town of Spitak was 27 when she lost her husband, one of her children, and was left homeless as a consequence of a devastating earthquake in 1988. For 30 years following the disaster, Marine lived in a cylindrical metal container; yet she did not lose hope and optimism for the future.
Her grandchildren growing up in the same metal container will not have to face the hardships their father, Marine’s son, went through. Marine's years of sufferings are in the past now thanks to VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia.
In early 2019 the Meloyans became a beneficiary of the housing project the two companies are implementing. After only a few months, the family celebrated a housewarming and hosted the heads and teams of the supporting organizations in a completely renovated stone house.
“Our partnership with Fuller Housing Center has a long history. In the course of that partnership we have managed to inspire hope and optimism for the future in many families. The results are interesting and move our hearts at the same time: people too often express their happiness with so much reserve and calmness. Years of hardships have made them ‘get along’ with the situation, and get good news without extra emotionality. It is a pleasure to state yet another family has overcome the problem of many years. Every family rising from its knees is a reason of joy for us,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
With the support of VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, in all regions of Armenia, over 200 families living in metal containers, half-built houses or basements have been supported. Only in 2019, VivaCell-MTS invested 109 million AMD for the implementation of the housing project.
“Our main goal and mission are to do our utmost to help those families who live in tough conditions. The story could have been repeated in the life of this family. Seryozha's, father's childhood, has passed in a metal container, and his children were growing up there. I'm glad that this vicious circle is finally broken. Every family should have a roof over its head,” said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.