Աշխատանքային այցով Մոսկվայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Վերին Լարսի խնդրին: Նա նշել է, որ Վերին Լարսի անցակետն աշխարահագրական առումով դժվարություններ ունի և շատ լավ է, որ Ռուսաստանը պատրաստվում է այնտեղ վերակառուցման աշխատանքներ իրականացնել:
Դմիտրի Մեդվեդևը նշել է. «Մենք պարբերաբար հանդիպում ենք միջկառավարական խորհրդի նիստերի շրջանակում: Հայաստանը նախագահում էր Եվրասիական տնտեսական միությունում, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ այդ նախագահության համար, քանի որ այնտեղ կարող են լինել տարբեր իրավիճակներ, և կարծում եմ, ամեն ինչ եղել է շատ արժանապատիվ:
Սա լավ հնարավորություն է քննարկել երկկողմ առևտրատնտեսական փոխգործակցությունը, ներդրումները, մեր երկրների միջև համագործակցությունը: Ընդհանուր առմամբ, մեզ մոտ ամեն ինչ հաջողությամբ զարգանում է, բայց դա չի նշանակում, որ չկա կատարելագործելու բան: Կան որոշ հարցեր, որոնք պետք է քննարկել: Ես դա հաճույքով կանեմ: Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ միջկառավարական խորհրդի նիստին մասնակցելու համար»:
«Մենք այսօր հանդիպում ենք Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի առիթով, կազմակերպությունում ավարտվում է մեր նախագահությունը: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ մեր նախագահությունն արգասաբեր ստացվեց: Այս տարի ուժի մեջ մտավ ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև համաձայնագիրը, մենք պայմանագիր ստորագրեցինք Սինգապուրի հետ, այժմ էլ` Սերբիայի հետ:
Կարծում եմ` մեր որոշ գործընկերների հետ համագործակցությունը զարգանում է բավականին լավ տեմպերով: Երկրների աշխարհագրությունը, որոնք ունեն պայմանագրեր Եվրասիական տնտեսական միության հետ, ընդլայնվում է:
Եվ իհարկե, սա շատ լավ առիթ է` քննարկելու մեր երկրների միջև երկկողմ համագործակցության հարցերը: Ջերմորեն եմ հիշում Ձեր այցը Հայաստան, մենք բավականին արդյունավետ աշխատեցինք, լավ նիստ անցկացրեցինք: Ցանկանում եմ Ձեզ շնորհակալություն հայտնել, որովհետև այն ժամանակ մենք քննարկեցինք Հայաստանից Ռուսաստան արտահանմանը վերաբերող հարցեր, մասնավորապես գյուղատնտեսական ապրանքների, և ցանկանում եմ ընդգծել, որ անցած ժամանակահատվածում, փառք Աստծո, որևէ խնդիր չենք ունեցել»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հանդիպման ընթացքում երկու երկրների վարչապետները քննարկել են տնտեսության տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձել հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգային թեմաներին: լավացի

"We have been meeting regularly, and we are now holding a meeting in the format of the Eurasian Intergovernmental Council. Armenia presided over the Intergovernmental Council. I want to thank you again for your chairmanship. To my mind, everything worked out, especially considering that we could face different situations in this period" Medvedev said.
"This meeting is a good opportunity to discuss trade and economic cooperation, investments, and cooperation between our two countries. In general, our cooperation is developing quite successfully, which does not mean that there is nothing to improve. Some issues perhaps need to be discussed, and I will do it with pleasure. Thank you once again for participating in our intergovernmental council’s proceedings.”
Pashinyan said Armenia's chairmanship in the Organization is nearing completion.
"I would like to state that Armenia’s chairmanship proved quite fruitful, since this year the treaty between Iran and the Eurasian Economic Union came into effect; we signed an agreement with Singapore. Today we signed another arrangement with Serbia," said the Armenian PM.
"I think that the negotiations with some of our partners are proceeding at a fairly good pace. I am confident that the scope of countries that have agreements with the EAEU will definitely expand in the future.
"And, of course, this is a very good reason to discuss issues of bilateral relations between our countries. I wish to stress that I have kept fond recollections of your visit to Yerevan. We had a good time; we did a fruitful job; we had a good meeting.
"I want to thank you for the discussion we had on Armenia’s exports, specifically those of agricultural products, and I want to note that our exporters faced no problems during the season. The Upper Lars checkpoint is indeed quite challenging in terms of geography, and we are delighted to see Russia set to start reconstruction there,” Pashinyan said.
The Prime Ministers also discussed prospects of economic cooperation and weighed in on Armenian-Russian relations.