ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը հոկտեմբերի 29-ին բանաձև է ընդունել, որով ցեղասպանություն է ճանաչում հայերի 1915-ի կոտորածը, գրում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը՝ նշելով, որ մինչ այդ Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանը զգուշացրել էր, որ դա կթունավորի քաղաքական մթնոլորտը Թուրքիայի և ԱՄՆ միջև:
Ինչպես գրում է պարբերականը բրիտանական Conciliation Resources կազմակերպության Հարավային Կովկասի գծով փորձագետ և Կովկասի ծրագրերի տնօրեն Լոուրենս Բրոերսի վրա հղումով, Ամերիկայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը հսկայական խորհրդանշական նշանակություն ունի, սակայն, անմիջական ազդեցություն չի ունենա Պետդեպարտամենտի և ԱՄՆ դիվանագետների դիրքորոշման վրա:
Նա նշել է նաև, որ եթե նախկինում ցեղասպանության ճանաչումը ստորադասվում էր Թուրքիայի հարցում արտաքին քաղաքականության նկատառումներին, ապա այժմ Ներկայացուցիչների պալատը քվեարկել է բանաձևի օգտին՝ նույն այդ նկատառումներից ելնելով:
«Սակայն, ԱՄՆ-ի կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը չի մոտեցնում վերջնանպատակին՝ Թուրքիայի պատրաստակամությանը քննադատաբար մոտենալու սեփական պատմությանը: Իսկ այսօրվա աշխարհաքաղաքական ենթատեքստում բանաձևի ընդունումը կարող է դիտարկվել որպես Թուրքիային պատժելու փորձ»,-ասել է փորձագետը:
Իր հերթին BBC-ի թուրքական ծառայության լրագրող Իրեմ Քոքերը նշել է, որ «Թուրքիայի հանդեպ աճող թշնամանքն ԱՄՆ Կոնգրեսում սկսվեց դրսևորվել Սիրիա թուրքերի ներխուժումից հետո, որն ուղղված էր քրդերի դեմ»:
Պարբերականը նաև նշում է, որ Անկարան չափազանց բացասաբար է արձագանքում Ցեղասպանության ճանաչմանը: Քվեարկության նախաշեմին ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպան Սերդար Ղըլիչը կոչ էր արել կոնգրեսականներին հրաժարվել բանաձևն ընդունելու մտադրությունից և սպառնալիքի տակ չդնել Թուրքիայի և ԱՄՆ գործընկերությունը, որոնք կապված են ռազմական դաշինքով ՆԱՏՕ-ի շրջանակում:
Քոքերը կարծում է, որ իրականում այդ բանաձևի ընդունումը հազիվ թե էական ազդեցություն ունենա երկկողմ հարաբերությունների վրա: Վաշինգտոնում Մերձավոր Արևելքի ինստիտուտի գիտաշխատող Գյունեյ Յիլդիզը նաև հայտարարել էր, որ ԱՄՆ և Թուրքիայի հարաբերությունները հազիվ թե շատ վատթարանան քվեարկության պատճառով, քանի որ առանց այդ էլ այնքան ցածր մակարդակում են, որ Ցեղասպանության ճանաչումը միայն կդանդաղեցնի դրանց վերականգնումը:
«Ամերիկյան զորքերի դուրսբերումը Սիրիայից մի մեծ նվեր էր Էրդողանին, սակայն նույնիսկ դա չնպաստեց ԱՄՆ և Թուրքիայի հարաբերությունների բարելավմանը,-ասել է Յիլդիզը:

30 Октябрь 2019 - 07:07 AMT
Палата представителей США 29 октября приняла резолюцию, формально признающую резню армян 1915 года геноцидом, пишет Русская служба Би-би-си, отмечая, что ранее посол Турции в Вашингтоне предупредил, что она отравит политическую атмосферу между Турцией и Соединенными Штатами.
Как отмечает издание со ссылкой на эксперта по Южному Кавказу и директора кавказской программы британской организации Conciliation Resources Лоуренса Броерса, признание Америкой геноцида имеет огромное символическое значение, однако прямо не влияет на позицию госдепартамента и американских дипломатов.
Он также отметил, что если в прошлом признание геноцида приносилось в жертву соображениям внешней политики в отношении Турции, то сейчас Палата представителей проголосовала за него из тех же соображений.
“Однако признание геноцида Америкой не приближает конечную цель – готовность Турции критически оценить свою историю. А в сегодняшнем геополитическом контексте резолюция может выглядеть попыткой наказать Турцию”, – добавил эксперт.
В свою очередь, журналист турецкой службы Би-би-си Ирем Кокер отметила, что "растущая враждебность в отношении Турции в конгрессе США стала проявляться после турецкого вторжения в Сирию, направленного против курдов".
Издание также отмечает, что официальная Анкара крайне негативно реагирует на признание геноцида. В преддверии голосования посол Турции в США Сердар Кылыч призвал конгрессменов отказаться от принятия резолюции и не ставить под угрозу партнерство Турции и США, которые связаны военным союзом в рамках НАТО.
Ирем Кокер же считает, что на деле принятие этой резолюции вряд ли окажет существенное влияние на двусторонние отношения.
В свою очередь, научный сотрудник Института Ближнего Востока в Вашингтоне Гюней Йылдыз также заявил, что отношения США и Турции вряд ли сильно ухудшатся из-за голосования, так как уже находятся на крайне низком уровне, и признание геноцида лишь замедлит их восстановление.
"Выход американских войск из Сирии был огромным подарком президенту Эрдогану, но даже он не вызвал улучшения отношения к США из Турции", – отметил Йылдыз.
Палата представителей США 29 октября приняла резолюцию о признании Геноцида армян. За резолюцию проголосовали 405 конгрессмена, против – 11.