ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի ջանքերով, Հայաստանի տարբեր մարզերում, բնապահպանական կարևոր և լուրջ գործընթաց է ծավալվում ավելի քան 15 տարի:
Գործընկերներն այս անգամ ծառատունկ են իրականացրել Վայոց ձորի մարզի Վարդահովիտ բնակավայրում՝ տեղի երբեմնի անտառապատ տարածքները վերականգնելու համար: Տնկիների հետագա խնամքն առավել հուսալի դարձնելու նպատակով էլ՝ տեղադրել են մարդկանց և կենդանիների համար անվտանգ, շարժական «էլեկտրական հովիվներ»:
Ծառատունկն իրականացվել է FPWC-ի՝ «Անտառային լանդշաֆտի վերականգնում. փորձառական հարթակ՝ Կովկասյան կենսաբազմազանության ապաստարանի տարածքում» ծրագրի շրջանակում։ Մինչև տարեվերջ ավելի քան 15 000 ծառ կտնկվի Արարատի և Վայոց ձորի մարզերում:
Տնկվող վայրի ծառատեսակները՝ տանձենին, նշենին և փշատենին, աճեցված են Հայաստանի համար բոլորովին նոր, փորձարարական տեխնոլոգիայով: Դա թույլ է տալիս անտառից հավաքված սերմերից ստանալ առողջ տնկիներ։ Ծառատունկն իրականացվել է կոնկրետ սկզբունքով. ընտրվել են տվյալ շրջանի բնակլիմայական պայմաններին հատուկ և պտղատու ծառեր: Այդպիսով, փորձ է կատարվել անտառավերականգնումը ծառայեցնել նաև մարդ-վայրի բնություն կոնֆլիկտի լուծմանը և անտառային տարածքներում բավարար սնունդ ապահովել կենդանական աշխարհի համար:
«Հստակ չեմ հիշում, թե արդեն որերորդ ծառն եմ տնկում, բայց կարող եմ ասել, որ կյանքը պահանջում է նվիրում: Եթե մենք ցանկանում ենք ապրել առողջ, գեղեցիկ, մաքուր և անվտանգ միջավայրում, ապա պետք է լինենք ոչ թե միայն սպառող, այլև ներդրում կատարող: Խոսքը միայն ֆինանսական ներդրման մասին չէ: Հոգատարությունն ու խնամքը, աշխատասիրությունն ու հետևողականությունը ևս կարևոր են: Իսկ երբ այդ արժեքների շուրջ լինում է նաև համախմբում՝ արդյունքն ավելի շոշափելի է լինում: Ուրախ եմ արձանագրել, որ մեր թիմերն ու աշխատակիցները վաղուց առաջնորդվում են այդ սկզբունքով՝ դրական օրինակ հանդիսանալով երիտասարդության համար: Ամեն ծառ նոր կյանքի խորհրդանիշ ու առողջ միջավայրի երաշխիք է: Հոգ տարեք միջավայրի մասին. դա շատ կարևոր է»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Իրականացվող ծրագրի շրջանակում, հիմնվել է նորարարական տնկարան: Այստեղ տնկիներն աճեցվում են սերմերից և ամբողջ տարի հետևողական աշխատանք է տարվում աճեցման գործընթացի խիստ ու հստակ պահանջները պահպանելու համար: Արդյունքում՝ հնարավոր է լինում ստանալ կենսունակ, առողջ և տվյալ բնակավայրի կլիմայական պայմաններին դիմակայելու ունակ տնկիներ։ Այս տեխնոլոգիան գնահատվել և հաջողված է համարվել ԱՄՆ անտառային ծառայության և Օրեգոնի անտառագիտության և անտառատնտեսության համալսարանի դեկան Էնթոնի Դեվիսի կողմից։ FPWC-ն նրա հետ արդեն իսկ ձեռք է բերել կարևոր համաձայնություն. 2020 թվականից սկսել աճեցման տեսանկյունից բարդ՝ կարմիրգրքային ծառատեսակների աճեցման տեխնոլոգիայի մշակման ու իրականացման ծրագիր։

With the efforts of VivaCell-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets, important and serious environmental processes are underway in different parts of Armenia for over 15 years. This time the partners organized a tree planting eveent in the village of Vardahovit in Armenia's Vayots Dzor province, to restore the degraded forest area. In order to make further seedling care more reliable, they have installed safe, portable electric fences.
The tree planting was implemented within a project called “Developing Forest Landscape Restoration (FLR) on a basis of Caucasus Wildlife Refuge area”, launched by FPWC several years ago. Over 15 000 tree seedlings are planned to be planted by the end of 2019 in Ararat and Vayots Dzor regions.
Three native wild tree species were planted (wild almond, wild pear and oleaster), which are grown in a completely new and experimental way for Armenia, which allows to have healthy tree seedling from the seeds gathered from local forests. The selection of these tree species is conditioned by the specificity to the area. By planting wild food trees reforestation also contributes to the resolution of the "human-wildlife" conflict, that is, providing sufficient food for wildlife in forest areas to avoid their entrance in populated areas of communities.
“I have lost the count of trees I have planted; but definitely, life is about devotion.If we want to live in a healthy, beautiful, clean, and safe environment, we shall be more than just consumers, and shall have our own contribution. And I don’t mean just financial aspects. Care and attention, diligence and consistency are important, too. Where there is unity on matters of value results become more tangible. I am happy to state our teams and stuff members have been guided by these principles for quite a while, and they are role models for young people. Take care of the environment: it is immensely important,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Within the program an innovative nursery was established, where the seedlings are grown from seed and by following strict and clear requirements of the growing process all year round, viable, healthy trees are grown able to withstand the climatic conditions of the given habitat. This technology was highly valued and considered successful by the US Forest Service and Anthony Davis, Dean of the Forestry University of Oregon. This year the FPWC reached an agreement with Mr. Davis to launch a program in 2020 to start growing IUCN tree species, which are hard to grow in natural conditions.