ԱՄՆ-ում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններ ակտիվորեն աշխատում են ամերիկյան CBS-ով հեռարձակվող «Հատուկ ջոկատ» (Seal Team) հեռուստասերիալի հոկտեմբերի 17-ին եթեր հեռարձակված դրվագի առնչությամբ: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի հարցմանն ի պատասխան ասացին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Ամերիկյան CBS հեռուստաալիքը հրապարակել էր «Հատուկ ջոկատ» (SEAL Team) հեռուստասերիալի նոր սերիան, որտեղ ներկայացվում էր, թե Լեռնային Ղարաբաղը վտանգ է ստեղծել ադրբեջանական էլեկտրակայանի համար, իսկ ամերիկայն ուժերը պետք է օգնության հասնեն տարածաշրջանում իրենց միակ դաշնակից Ադրբեջանին: Գործողությունների ավարտին պարզվում է, որ ադրբեջանական էլեկտրակայանը «գրավվել» էր իրանական ուժերի կողմից:
Այս թեմայով Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը նամակ է հղել CBS ընկերությանը, դիմել է նաև ընկերության ղեկավարների հետ հանդիպելու հարցմամբ:
«Լոս Անջելեսի հայկական կազմակերպությունների միջոցով արշավ է կազմակերպվել՝ հեռուստաալիքին բողոքի բազմաթիվ հաղորդագրություններ, նամակներ և զանգեր ուղղելու միջոցով»,- նշվում է ԱԳՆ պատասխանում: ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից չեն նշել, թե ունեցել են արդյոք այս արշավներն արձագանքներ:

The Armenian diplomatic missions in the United States are actively engaged in the process of clarifying details of an episode of “Seal Team” that featured controversial scenes about Armenia and Nagorno Karabakh, the Armenian Foreign Ministry told PanARMENIAN.Net.
CBS aird the episode October on 16, in which a team of American special forces airdrops into Azerbaijan to help defend a strategic power plant against “enemy” “Armenian militia” who have taken over it in an attempt to force concessions over Nagorno-Karabakh. It turns out at the end of the episode, however, that the “enemy” is in fact "Iranian mercenaries".
The Consulate General of Armenia in Los Angeles has sent a letter to CBS, requesting a meeting with network executives.
“A campaign organized by Los Angeles-based Armenian organizations calls on residents to send messages and letters to decry the episode,” the Foreign Ministry said.