Լոռու մարզի Շնող գյուղի անվան ծագումնաբանությունը կապվում է հողը շենացնելու և կառուցելու հետ: Գյուղում այդպես էլ ձգտում են ապրել, սակայն այստեղ կան գրեթե նույն խնդիրները, որոնք հատուկ են հեռավոր մարզերի բնակավայրերին: Դրանցից մեկը փողոցների լուսավորությունն է, որը համայնքը փորձել է լուծել, սակայն ցանկալի արդյունք չի արձանագրվել:
Լուսավորվել է գյուղի որոշակի հատվածը, իսկ ծախսատար լապտերներն էլ շարքից հաճախակի են դուրս եկել՝ առաջացնելով նոր՝ ֆինանսական, խնդիրներ: Չարդարցված ծախսերը կրճատելու և լուսավորության խնդիրը լուծելու համար, Շնողին աջակցել են գործընկեր կառույցները՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության ու մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC): Մարզերում ենթակառուցվածքների զարգացումն ու էկո-կենսակերպի խրախուսումը կարևոր համարող գործընկերները, Գուգարաց լեռնաշղթայի արևելյան մասում գտնվող այս գյուղում սկսել են LED լուսարձակների տեղակայման աշխատանքները:
Ծրագրով նախատեսվել է լուսավորել 1,4 կմ երկարությամբ հատված, սակայն ուսումնասիրությունների փուլում որոշակի ներդրում կատարելու պատրաստակամություն է հայտնել նաև համայնքը: Դրա շնորհիվ, նախապես հաշվարկվածի փոխարեն՝ լուսավորվող հատվածի երկարությունը հասել է 1.8 կմ-ի: Տեղում կա այն գիտակցությունը, որ եղած միջոցներն արդյունավետ կառավարելու հիմքերը պետք է սկսել խնայողությունից: Հին և ոչ լիրաժեք լուսատուներն այդ ամենն անհնար էին դարձնում: LED լուսատուները խնայողության, բնահապահանական արդյունքի և լույսի որակի տեսանկյունից, առայժմ անգերազանցելի են, հայտնում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի մամուլի ծառայությունը:
«Ընթանում է համակարգի ներդրման ավարտական փուլը: Տեղադրված հենասյուների վրա իրականացվում են հոսանքալարերի մոնտաժման և լուսարձակների տեղադրման աշխատանքները: Գյուղում տեղադրվելու է էներգախնայող 47 LED լուսարձակ: Շահագործման հանձնելուց հետո, հնարավոր կլինի համեմատել և իմանալ փոփոխությունից հետո արձանագրված արդյունքը»,- ասել է ծրագրի համակարգող Մարտին Մարալչյանը:
«Աշխատանքներն ավարտին հասցնելուց և համակարգը շահագործելուց հետո, կարող ենք հստակ հաշվարկել ու հասկանալ հին և նոր՝ LED լուսարձակների ծախսային տարբերությունը: Թեև արդեն իսկ համոզված ենք, որ ծախսը քիչ է լինելու: Ցանկալի կլինի, որպեսզի ապագայում LED-երով փոխարինվեն նաև երկրորդական փողոցների լուսարձակները: Հին լուսատուները շատ արագ դուրս են գալիս շարքից, միշտ առաջանում է դրանք նորերով փոխարինելու անհրաժեշտություն, ինչը հանգեցնում է հավելյալ ծախսերի»,-ասել է Շնող խոշորացված համայնքի ղեկավար Դավիթ Ղումաշյանը:
Մայրաքաղաքից մոտ 200 կմ հեռավորության վրա գտնվող Շնող գյուղում, աշխատանքային իրարանցումը ոգևորությամբ է ընդունվում: Կա այն վստահությունը, որ հեռավոր գյուղն անտեսված չէ, նորարար տեխնոլոգիան հասանելի է նաև այստեղ և վերջապես՝ խնայողությունը զգալի արդյունքը կտա համայնքի բյուջեին:

The etymology of the name of the village of Shnogh in Armenia's Lori province is related to reviving and constructing the land (Shnogh means "builder"). The villagers tend to live up to that but they are facing pretty much the same problems that are typical of remote regions. One of them is the street lighting problem, which the community tried to solve but did not achieve the desired results. Some part of the village has been illuminated, but some of the expensive lamps have gone out of order, causing new financial burdens. Shnogh has been assisted by partner organizations VivaCell-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) to reduce the illumination costs and address lighting issues. The partners who acknowledge the importance of infrastructure development in the regions and the promotion of eco-friendly lifestyle, initiated the work of the installation of LED lamps in the eastern part of the Gugarats Range.
It was planned by the project to illuminate a 1.4 km long section, but during the research phase, the community expressed its willingness to make some investments, too. As a result, the length of the illuminated section has reached to 1.8 km instead of previously calculated shorter one. There is an awareness in the community that the effective management of the existing means should start with savings. The old and ineffective lamps made all this impossible. LED lamps are far superior in terms of savings, environmental impact and lighting quality.
“The final stage of the system introduction is underway. The works of installation of electric wires and mounting the lamps are carried out on the fixed poles. 47 energy-saving LED lamps will be installed in the village. Once commissioned, it will be possible to compare and asses the change," said Martin Maralchyan, the project coordinator.
"Once the works are accomplished and the system is implimented, we can clearly calculate and understand the cost difference between exploiting the old and new LED lamps. Although we are already convinced that the cost will be lower, for sure. It would be desirable to replace the old lamps with LED ones in the secondary streets, too, in the future. Old lights are coming out of order, very quickly, there is always a need to replace them with new ones, which results to additional costs,” said David Ghumashyan, the head of the Shnogh enlarged community.
In the village of Shnogh, about 200 kilometers from the capital city, the commotion created during the implementation of the installation works is received there, with big enthusiasm. There is confidence that the remote village is not ignored, the innovative technologies are also available here, and ultimately, the savings will have a significant impact on the community budget.