Հայաստանը ՌԴ հետ պայմանագրով նախատեսված 4 Սու-30ՍՄ կործանիչ ձեռք կբերի 2020 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին: Այդ մասին ԱԺ-ում լրագրողներին է հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը:
Նախարարի խոսքով՝ ՀՀ զինված ուժերը համալրվում են նոր և արդիական զինատեսակներով, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Այսօր ՀՀ Զինված ուժերը մեծամասամբ նոր արդիականացված զինատեսակներ են ձեռք բերում: 2019-ին, ինչպես նաև 2020-ին և պայմանագրային, և վարկային ծրագրերի միջոցով ձեռք են բերվելու միայն նոր և արդիական կարողություններ տարբեր երկրներից: Մտքում 4 երկիր պահեք», – ասել է նախարարը:
Տոնոյանը նաև նշել է, որ արդիականացվում է 102-րդ ռազմակայանը, ինչպես սպառազինության, այնպես էլ նյութատեխնիական ապահոման տեսանկյունից: «Հողատարածքի և զինծառայողների թվի ավելացում չի սպասվում», – ասել է նախարարը:

Armenia is expecting SU-30SM multi-target fighter jets in December 2019 or January-February 2020 under a contract signed with Russia, Armenia’s Defense Minister Davit Tonoyan told reporters on Monday, November 4.
Tonoyan said the Armenian Armed Forces are purchasing new and modernized weaponry.
“We are purchasing both by contracts and loan programs,” the minister said, also revealing that at least four countries ship armament to Armenia.
He also said that the Russian military base in the country is being upgraded but that the number of servicemen is not expected to grow.
Four aircraft are set to be delivered in the first stage by the end of the year or the beginning of 2020, Tonoyan said earlier, adding that the first tranches of money for the Russian jets have already been transferred.