Հայաստանն 8-րդ տեղն է զբաղեցրել աշխարհում առցանց ազատության մակարդակով: Հայաստանը բարելավել է դիրքը Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպության Freedom on the Net 2019 զեկույցում, որը վերաբերում է առցանց ազատության գնահատմանը մոտ 65 երկրում իրականացված հետազոտության հիման վրա:
2019-ի «ազատության» վարկանիշում Հայաստանը ստացել է 76 միավոր 100 հնարավորից համացանցի ազատության գլոբալ վարկանիշում՝ որքան մեծ է թիվը, այնքան լավ ցուցանիշ ունի երկիրը: Փաստացի Հայաստանը 8-րդն է այդ վարկանիշում:
Հայաստանը բարելավել է դիրքը 2018-ի համեմատ, երբ ճանաչվել էր մասնակիորեն ազատ համացանցով երկիր:
Ըստ «Ազատությունը համացանցում» զեկույցի, դրական փոփոխությունները, կապված 2018-ին ՀՀ-ում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխության հետ, շարունակվեցին, երբ «բարեփոխիչ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրճատեց բովանդակության սահմանափակումներն ու օգտատերերի իրավունքների խախտումները»:
Մասնավորապես, զեկույցում նշվում է, որ «կրճատվել է բռնությունը համացանցի լրագրողների նկատմամբ, իսկ թվային լրատվամիջոցները ավելի մեծ ազատություն են ստացել՝ տնտեսական և քաղաքական ճնշումներից»:
«2018-ի իրադարձությունները ՀՀ-ում մեկ անգամ ևս փաստեցին, որ թվային տեխնոլոգիաները կարող են լուրջ ժողովրդավարական փոփոխությունների խթան դառնալ: Քաղաքացիներն արդյունավետ են օգտագործել սոցիալական ցանցերը»,-ասվում է զեկույցում:
Freedom House-ի 2018-ի զեկույցում ասվում էր, որ «առցանց լրագրողները ֆիզիկական հետապնդումների և հարձակումների են ենթարկվել Երևանում թավշյա հեղափոխության ժամանակ բողոքի ցույցերի ուղիղ հեռարձակման համար»:
Հարևան Վրաստանը, 75 միավորով, նույնպես գնահատվում է որպես ազատ երկիր, իսկ Ադրբեջանը դասվում է ոչ ազատ երկրների շարքին, ինչպես և Թուրքիան, Իրանն ու Ռուսաստանը:

Armenia has again improved its standing in a fresh report assessing the state of internet freedoms and personal liberties in 65 countries, prepared by Freedom House, a Washington-based think tank.
Ranked Free in the 2019 edition of the survey, Armenia scored 76 out of 100 in the global internet freedom ranking — the higher the number, the better a country ranks — to land eighth overall.
Armenia rose from Partly Free to Free in 2018.
According to the Freedom on the Net report, positive changes unleashed in Armenia by the 2018 Velvet Revolution continued in 2019 as well, with “reformist prime minister Nikol Pashinyan presiding over a reduction in restrictions on content and violations of users’ rights.”
In particular, the report says, “violence against online journalists declined, and the digital news media enjoyed greater freedom from economic and political pressures.
“Developments in Armenia in 2018 demonstrated once again that digital technology can help generate dramatic democratic change. Citizens effectively used social media.”
The Freedom House report had concluded in 2018 that “online journalists were physically harassed and assaulted for live streaming protests in and around Yerevan during the Velvet Revolution.”
While neighboring Georgia (with a score of 75) is also ranked Free, Azerbaijan has dropped to join Turkey, Iran and Russia in the Not Free domain.