Բաքուն ԱԳՆ է կանչել և բողոքի նոտա է հանձնել Ադրբեջանում ՌԴ դեսպան Միխայիլ Բոչարնիկովին՝ Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչների Մոսկվա կատարած այցի պատճառով, որոնք, ըստ ադրբեջանական կողմի,. «մի շարք հանդիպումներ են ունեցել ՌԴ փորձագետների և ակադեմիական կենտրոնների աշխատակիցների հետ»:
Բոչարնիկովը «ընդգծել է, որ ՌԴ դիրքորոշումը ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ լավ է հայտնի և անփոփոխ է», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդագրության վրա հղումով:
Բողոքի նոտան հանձնվել է Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանի և Արցախի մշակույթի նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանի Մոսկվա կատարած այցի կապակցությամբ: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, թե «նման այցերը մշտապես սադրիչ բնույթ են կրում և ուղղված են Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ»:
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը, Մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանի Մոսկվա էին այցելել կարճատև աշխատանքային այցով: Նոյեմբերի 4-ին, Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը՝ Ռուսաստանում Արցախի Մշտական ներկայացուցչությունում հանդիպում է ունեցել ռուսաստանյան փորձագիտական և ակադեմիական մի շարք կենտրոնների ղեկավարների և ներկայացուցիչների հետ։

Послу России в Азербайджане Михаилу Бочарникову в МИД республики вручена нота протеста в связи с поездкой в Москву представителей Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), которые, как утверждает азербайджанское внешнеполитическое ведомство, провели встречи «с рядом российских экспертов и сотрудников академических центров».
Бочарников, как сообщила 6 ноября пресс-служба МИД Азербайджана, «подчеркнул, что позиция России по конфликту хорошо известна и неизменна», пишет ТАСС.
Нота протеста была вручена в связи с визитом в Москву главы МИД НКР Масиса Маиляна и министра культуры АрцахаЛерника Ованнисяна. МИД Азербайджана отметил, что «подобные визиты неизменно носят провокационный характер и направлены против суверенитета и территориальной целостности Азербайджанской Республики».
4 ноября министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян в постоянном представительстве Арцаха в России провел встречу с руководителями и представителями ряда российских экспертных и академических центров.На встрече глава МИД Арцаха представил приоритетные направления внешней политики Республики Арцах, в частности, процесс ее международного признания, а также нынешний этап мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. Министр затронул региональные развития, принятую на днях Палатой Представителей Конгресса США резолюцию о признании Геноцида армян, отметив при этом ее важное значение, а также состоявшийся недавно в Степанакерте Форум друзей Арцаха.