Թուրքիայի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Համի Աքսոյը դժգոհել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Հունաստանի նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսի հայտարարությունից, որը վերջինս արել է Հայաստան կատարած այցի ընթացքում:
«Տեսնում ենք, որ Հունաստանը շարունակում է մնալ Թուրքիայի դեմ թշնամական տրամադրվածների շարքերում և աջակցել մեր երկրի դեմ արտահայտվող տեսակետներին և դիրքորոշումներին»,- նշել է Աքսոյը, հայտնում է Ermenihaber-ը։
Վերջինս, առաջ քաշելով մի շարք անհիմն պնդումներ «հույների կողմից թուրքերի և այլ օսմանցի քաղաքացիների նկատմամբ վայրագություններ իրականացնելու» վերաբերյալ, ասե է, թե այսօր էլ Աթենքը ճնշումներ է գործադրում Հունաստանում բնակվող թուրք փոքրամասնության նկատմամբ։ «Մեկ անգամ ևս հիշեցնում ենք, որ մեր երկրի դեմ ուղղված գործունեությանը ցուցաբերվող աջակցությունը Հունաստանին երբեք օգուտ չի տալու»,- ասել է Աքսոյը:
Անդրադառնալով ցեղասպանության հարցին՝ թուրք պաշտոնյան նշել է.«1915-ի դեպքերի հարցում Թուրքիայի դիրքորոշումն արտահայտվել է նախագահ Էրդողանի՝ իր վարչապետության շրջանում՝ 2014 ապրիլի 23-ին հրապարակած հայտարարության մեջ: Այլ բացատրության կարիք չկա»։
Պաշտոնական այցով Հայաստան այցելած Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսը Հայաստանից ուղերձ էր հղել Թուրքիային: Հունաստանի նախագահը, ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ մամուլի համար համատեղ հայտարարության ընթացքում անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանությանն ու Պոնտոսի հույների ցեղասպանությանը, հայտարարել էր, որ Թուրքիան պետք է հաշտվի իր պատմության հետ և պատասխան տա:

Turkish Foreign Ministry has complained about the comments Greek President Prokopis Pavlopoulos made about the Armenian Genocide.
Pavlopoulos called on Turkey to recognize for past regimes’ crimes against the Armenians and the Greeks, in a message following his meeting in Yerevan with President of Armenia Armen Sarkissian on Tuesday, November 6.
Greece “would like to convey to Turkey, our friend and neighbor, that it would be in its own interest and it would raise its international standing if it issued a courageous expression of apology for crimes against humanity that its past leaders foolishly committed against the Armenians and the Greeks,” Pavlopoulos said.
Turkish Foreign Ministry spokesperson Hami Aksoy said Turkey "has never forgotten the atrocities committed by Greece against Turks", said Friday, Daily Sabah reports.
"Greece systematically annihilated Turks and Muslims in the region during and after the period of independence from the Ottoman Empire," Aksoy said.
"We witness that Greece continues to take side with the hostile circles against Turkey and support their baseless stance and allegations."