2020-ին Արցախում կվերանա հեռահաղորդակցության ոլորտում գործող մենաշնորհը, կլինի 2-րդ օպերատոր։ Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանը, որը հայտարարել է 2020-ին Արցախի նախագահական ընտրություններում առաջադրվելու մասին:
Նա նշել է, որ այդպիսով կունենանք սահմանամերձ գոտում պաշտպանված կապ և Արցախի ու ՀՀ-ի միջև ռոումինգի փաստացի վերացում։
«Վերջին ամիսներին անցկացված հանդիպումներն ու խորհրդատվությունները թույլ են տալիս վստահաբար ասելու, որ 2020 թվականին Արցախ մուտք կգործի 2-րդ օպերատոր։ Նման ծրագրի համար առկա են ներդրողներ և փորձառու մասնագետներ։ Ստեղծվել են հնարավորություններ՝ լուծելու հեռահաղորդակցության ոլորտում մենաշնորհի հետ կապված խնդիրը։
Հետամուտ եմ այդ գործին և ունեմ քաղաքական կամք՝ 2020 թվականին ապահովելու համապատասխան պայմաններ՝ հեռահաղորդակցության ոլորտում մենաշնորհը հաղթահարելու և 2-րդ օպերատորի՝ Արցախ մուտք գործելու համար։ Ի՞նչ կտա դա մեզ բոլորիս։
Առաջին հերթին՝ որակյալ ու ցածր գներով շարժական կապ։ Մրցակցությունը գործող օպերատորին կստիպի իր բաժանորդների համար նվազեցնել սակագները։ Ապա՝ ժամանակակից 4G/LTE ձևաչափով որակյալ և մատչելի շարժական համացանցի հասանելիություն։ Նոր աշխատատեղեր, առաջին հերթին՝ երիտասարդ մասնագետների համար»,-ասվում է գրառման մեջ։
Երկրորդ օպերատորի մուտք գործելուց կշահեն նաև ոլորտի փորձառու աշխատակիցները, ովքեր կունենան այլընտրանք՝ մասնագիտական գիտելիքները ներդնելու նոր ընկերությունում։ Բնականաբար, որպես հետևանք՝ այն կխթանի գործող օպերատորի կողմից աշխատակիցների աշխատավարձերի բարձրացումը»։

9 Ноябрь 2019 - 08:09 AMT
В 2020 году в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) будет отменена монополия, действующая в сфере телекоммуникаций, и в НКР появится второй оператор связи. Об этом написал на своей странице в Facebook министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян.
«Встречи и консультации, проведенные в последние месяцы, позволяют с уверенностью сказать, что в 2020 году в Арцахе начнет действовать второй оператор. Для такого проекта есть инвесторы и опытные специалисты. Были созданы возможности для решения проблемы монополии в области телекоммуникаций.
Я последователен в этом вопросе и обладаю политической волей, чтобы в 2020 году обеспечить необходимые условия для преодоления монополии в телекоммуникационном секторе и для вхождения в Арцах второго оператора», – отметил министр.
По его словам, так в Арцахе появится более качественная и доступная мобильная связь, появятся также новые рабочие места.
«И, наконец, у нас будет защищенное соединение в приграничной зоне и фактическая ликвидация роуминга между Арцахом и Арменией», – добавил Маилян.