Աշխատանքային այցով Ֆրանսիա ժամանած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին նոյեմբերի 11-ի երեկոյան Ելիսեյան պալատում դիմավորել է Էմանուել Մակրոնը: Ելիսեյան պալատում Փաշինյանը մասնակցել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի անունից ի պատիվ Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովի մասնակից պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների տրվող պաշտոնական ընդունելությանը։
Վարչապետը Ֆրանսիայում մասնակցելու է Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովին և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 40-րդ Գլխավոր կոնֆերանսին։
Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում, անդրադառնալով այցին, սելֆիներ է հրապարակել Ելիսեյան պալատից Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար՝ Լուիզ Մուշիկիվաբոյի, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ:
Վարչապետը նշել է նաև, որ նախագահ Մակրոնի անունից տրվող պետական ճաշը եզրափակվել է Շառլ Ազնավուրի ստեղծագործությամբ:
Ընդունելությանը մասնակցում էին նաև Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության նախագահ Ֆելիքս Թշիսեկեդին, Չինաստանի ժողովրդական Հանրապետության փոխնախագահ Վանգ Քիշանը, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեն և այլք։
Նոյեմբերի 12-ին Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովի բացմանը և միջոցառման շրջանակում նախատեսվող թեմատիկ քննարկմանը, որի ընթացքում հանդես կգա ելույթով։ Նախատեսվում է վարչապետ Փաշինյանի կողմից Փարիզի խաղաղության համաժողովի գրադարանին խորհրդանշական նվերի հանձնում։
Փարիզ այցի շրջանակում Հայաստանի վարչապետը կայցելի նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գրասենյակ և հանդիպում կունենա ՖՄԿ Գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ։
Նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի և նրա տիկնոջ այցը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայան, և նրանց մասնակցությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 40-րդ Գլխավոր կոնֆերանսի աշխատանքներին։ Կոնֆերանսի թեմատիկ քննարկման շրջանակում վարչապետ Փաշինյանը հանդես կգա ելույթով։ ՀՀ վարչապետը նաև հանդիպում կունենա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Օդրի Ազուլեի հետ և հարցազրույց կտա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մամուլի ծառայությանը։
Այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետը և նրա տիկինը հանդիպում կունենան Ֆրանսիայի հայ համայնքի հոգևոր և աշխարհիկ կառույցների ղեկավարների հետ։ Ի պատիվ Նիկոլ Փաշինյանի և Աննա Հակոբյանի կտրվի պաշտոնական ընդունելություն, որի շրջանակում նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի ելույթը։

Prime Minister Nikol Pashinyan and his wife, Anna Hakobyan, arrived in France on Monday, November 11 evening on a working visit to attend the Second Paris Peace Conference and the 40th UNESCO General Conference.
Pashinyan arrived in the Champs Élysées, where he attended an official reception hosted on behalf of French President Emmanuel Macron in honor of the heads of state and government participating in the Second Paris Peace Forum. The Prime Minister of the Republic of Armenia was met by Emmanuel Macron at the Champs Elysees.
The official reception was attended by UN Secretary General António Guterres, European Commission President Ursula von der Leyen, President of the Democratic Republic of Congo Félix Tshisekedi, PRC Vice President Wang Qishan, Secretary General of the International Organization of La Francophonie Louise Mushikiwabo, UNESCO Director-General Audrey Azoulay and others.
On November 12, the Armenian Premier will attend the opening of the Second Paris Peace Forum and a thematic discussion, at which he will deliver a speech. Prime Minister Pashinyan will present a symbolic gift to the Library of the Paris Peace Forum.
As part of his visit to Paris, the Premier will visit the Office of the Organisation Internationale de la Francophonie to meet with OIF Secretary General Louise Mushikiwabo. The Prime Minister and his spouse are scheduled to call at UNESCO Headquarters to take part in the proceedings of the 40th UNESCO General Conference. Prime Minister Pashinyan will deliver a speech during a panel discussion. The Premier will next meet with UNESCO Secretary General Audrey Azoulay and will give an interview to UNESCO Press Office.
During the visit, the Prime Minister and his spouse will meet with the heads of local Armenian community’s spiritual and secular organizations. An official reception will be held in honor of Nikol Pashinyan and Anna Hakobyan, at which the Prime Minister will deliver a speech.