Ղազախստանի նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն առաջարկել է ՌԴ և Ուկրաինայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Վլադիմիր Զելենսկու բանակցությունները կազմակերպել: Իր նախաձեռնությունը Նազարբաևը ներկայացրել է Ուկրաինայի նախագահին անձնական հանդիպման ժամանակ և վերջինս տվել է համաձայնությունը, պնդել է Ղազախստանի նախկին նախագահը:
«Ես արդեն ստացել եմ Զելենսկու համաձայնությունը, հայտնել եմ այդ մասին Ռուսաստանի նախագահին: Հիմա տեսնենք: Եթե չեզոք հարթակ է պետք, ես առաջարկել եմ Ղազախստանը»,-ասել է Նազարբաևը «Աստանայի ակումբ» բանավիճային ակումբի նիստում, գրում է «Կոմերսանտը»:
Նոյեմբերի 11-ին Ղազախստանի նախագահը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, որի ընթացքում նրանք քննարկել են կարգավորումն Ուկրաինայում: Զրույցի այլ մանրամասներ Կրեմլը չի բերել: Զելենսկու հետ Նազարբաևը հանդիպել է Տոկիոյում հոկտեմբերի 22-ին:
ՌԴ և Ուկրաինայի նախագահները արդեն մի քանի հեռախոսազրույց են անցկացրել՝ հուլիսին, օգոստոսին և սեպտեմբերին: Զելենսկին ասում էր, որ անձմաբ կցանկանար հանդիպել Վլադիմիր Պուտինի հետ, սակայն, նրա խոսքերով, դեռևս իրենց հանդիպումը հնարավոր է միայն նորմանդական ձևաչափով՝ ՌԴ, Ուկրաինա, Ֆրանսիա և Գերմանիա: Այդ գագաթնաժողովի անցկացման պայմաններից մեկը ուժերի բաժանումն էր Դոնբասում:

Бывший президент Казахстана Нурсултан Назарбаев предложил организовать переговоры президентов России и Украины Владимира Путина и Владимира Зеленского. Свою инициативу Назарбаев представил украинскому президенту во время личной встречи, и тот согласился, утверждает экс-президент Казахстана.
«Я уже получил согласие Зеленского на тет-а-тет, об этом сообщил президенту России. Теперь посмотрим. Если нейтральная площадка нужна, я предложил Казахстан»,— рассказал Нурсултан Назарбаев на заседании дискуссионной площадки «Астана клуб», пишет «Ъ».
11 ноября первый президент Казахстана провел телефонный разговор с Владимиром Путиным, в ходе которого они обсудили урегулирование на Украине. Другие подробности беседы Кремль не привел. С Владимиром Зеленским Назарбаев встречался в Токио 22 октября.
Президенты России и Украины провели уже несколько телефонных разговоров — в июле, августе и сентябре. Зеленский говорил, что хотел бы лично встретиться с Владимиром Путиным, но, по его словам, пока их встреча возможна только в нормандском формате (Россия, Украина, Франция и Германия). Одним из условий проведения этого саммита было разведение сил в Донбассе.