Ազգային անվտանգության ծառայությունն օտարերկրացիների կողմից ՀՀ օրենսդրության կոպիտ խախտմամբ երեխաների որդեգրման բազմաթիվ դեպքեր է բացահայտել, հայտնում են լրատվականից՝ հավելելով, որ հարուցվել է քրեական գործ:
Նշվում է, որ ՀՀ 2 քաղաքացի՝ օգտագործելով իրենց կապերը հանրապետական մանկաբարձական հաստատություններից մեկում, մի շարք գերատեսչություններում և մանկատներում, 30-ից ավելի հայ երեխաների որդեգրում են կազմակերպել՝ խնամքի հանձնելով Իտալիայի քաղաքացիներին:
Մանկաբարձական հաստատության կարգադրիչ և այլ կառավարչական գործառույթներ իրականացնող մի շարք ծառայողներ, նախնական համաձայնությամբ շահից ելնելով, 2016-2018 թթ. ընթացքում սոցիալական կամ անձնական խնդիրների պատճառով հղիության ընդհատման համար ընկերության ծննդատուն դիմած տասնյակից ավելի կանանց՝ առանձին դեպքերում հղիության փաստը բարձրաձայնելու սպառնալիքով, նորածնի հիվանդությունը չափազանցնելու և սուտ տեղեկություններով հոգեբանորեն ճնշելով, հակել են որդեգրման համար հրաժարվել երեխայից ու կամքին հակառակ որդեգրման համաձայնություն տալ:Որոշ դեպքերում ծննդկաններից նաև կաշառք են վերցրել մատուցված բուժծառայությունների դիմաց:
Գրավոր համաձայնություն ստանալուց հետո նորածինների մեծ մասը՝ բուժփաստաթղթերով, տեղափոխվել են մանկատներ: Վերջիններիս պաշտոնյաները՝ չարաշահելով պաշտոնեական լիազորությունները, բուժփաստաթղթերում ծննդատան կողմից նշված մտացածին ախտորոշումների օգտագործմամբ, խախտել են ՀՀ քաղաքացիների կողմից այդ երեխաներին որդեգրելու իրավունքի առաջնահերթությունը՝ խոչընդոտելով նրանց որդեգրումը:

Служба национальной безопасности (СНБ) Армении раскрыла многочисленные случаи усыновления детей иностранцами с грубыми нарушениями законодательства РА. Об этом сообщает пресс-служба СНБ РА.
Согласно полученным фактическим данным, двое граждан Армении, используя свои связи в одном из республиканских акушерских учреждений, в ряде ведомств РА, а также в детских домах, с грубым нарушением законодательства Армении организовали усыновление гражданами Италии более 30 детей, являющихся гражданами Республики Армения.
Как сообщают в СНБ, для этого ряд распорядителей акушерского учреждения и других служащих, наделенных управленческими функциями, по предварительному сговору, с прямым умыслом из корыстных побуждений в 2016 – 2018 гг склонили отказаться от детей более 10 женщин, обратившихся в роддом для прерывания беременности из-за социальных или личных проблем, в отдельных случаях угрожая огласить факт беременности, а также путем преувеличения болезни новорожденного и оказания психологического давления с использованием ложной информации, против их воли склонили отказаться от детей с целью их усыновления, при этом в некоторых случаях не отказывались и от получения взяток за оказанные медицинские услуги от рожениц.
«После получения письменного согласия большинство новорожденных с сопроводительными медицинскими документами были доставлены в детские дома. Должностные лица указанных учреждений, злоупотребляя служебными полномочиями, с использованием в медицинских документах выдуманных диагнозов роддома, нарушили приоритетность права граждан РА на усыновление этих детей, косвенно препятствуя их усыновлению гражданами РА», – говорится в сообщении СНБ РА.
По факту очевидного преступления в Следственном департаменте СНБ РА было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, проводится предварительное следствие.