Ավերիչ ջրհեղեղը Վենետիկում, որը շարունակվում է արդեն մի քանի օր, ամենահզորն է ճանաչվել վերջին 148 տարում: Նոյեմբերի 17-ին ջուրը քաղաքում հասել է 150 սմ նիշի՝ մեկ շաբաթվա մեջ արդեն 4-րդ անգամ գերազանցելով 140 սմ նիշը:
Սա առաջին նման դեպքն է 1872-ից ի վեր, երբ սկսել են գրանցել ջրի մակարդակը քաղաքում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ըստ Վենետիկի քաղաքապետ Լուիջի Բրունյարոյի, ջրի մակարդակի հերթական բարձրացման արդյունքում ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի ցանկում ընդգրկված քաղաքը նոյեմբերի 17-ին 70 տոկոսով ջրածածկ էր: Սան Մարկոյի հրապարակը որպես քաղաքի ամենացածր կետ, փակ է անվտանգության նկատառումներով, փակ են նաև բազմաթիվ թանգարաններ: Տրանսպորտի երթևկը սահմանափակ է:
Հորդառատ անձրևների և անբերանպաստ եղանակի պատճառով Վենետիկում տեղի ունեցած հզոր ջրհեղեղից տուժել է նաև Սբ Ղազար կղզին, որտեղ գտնվում է Մխիթարյան միաբանությունը: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է Մխիթարյան միաբանության հայր Համազասպ Քեշիշյանը:Վանքի մատենադարանը, պատկերասրահը, ձեռագրատունը չեն տուժել:
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզու Մայրավանքի վանահայր Հ. Համազասպ վարդապետ Քեշիշյանի հետ` նշելով, որ Սուրբ Ղազարն այսօր բոլորիս հոգածության կարիքն ունի:

Разрушительное наводнение в Венеции, продолжающееся уже несколько дней, было признано самым сильным за последние 148 лет. 17 ноября вода в городе поднялась до 150 сантиметров над уровнем моря, превысив в течение недели уже в четвертый раз отметку в 140 сантиметров.
Это первый подобный случай с начала ведения наблюдений за изменением уровня воды в Венеции в 1872 году, пишет Deutsche Welle.
По словам мэра Венеции Луиджи Бруньяро, в результате очередного повышения уровня воды 17 ноября итальянский город, включенный в список Всемирного наследия ЮНЕСКО, оказался затопленным на 70%. Площадь Святого Марка, как самая низкая точка города, была перекрыта по соображениям безопасности, многие музеи – закрыты. Общественный транспорт также ходил с сильными ограничениями.
Учитывая сложившиеся обстоятельства, Бруньяро призвал горожан проявлять «максимальную осторожность», указав, однако, что ситуация находится под контролем.
Ранее из-за сильного ветра вода в Венеции поднялась до уровня 187 сантиметров, почти достигнув рекордной отметки 1966 года в 194 сантиметра. По данным агентства dpa, при этом пострадала каждая вторая церковь в городе.
Общий ущерб от стихийного бедствия, по оценкам местных властей, уже составил около одного миллиарда евро. По словам Бруньяро, многие страны уже предложили Венеции помощь в преодолении последствий наводнения. Теперь чиновник планирует создать в городе международный центр изучения изменения климата, который занимался бы, кроме прочего, проблемами загрязнения воды.