Վրաստանի ընդդիմության առաջնորդները հայտարարել են, որ կշարունակեն պիկետները ոչ միայն խորհրդարանի շենքի, այլ նաև այլ պետական հաստատությունների մոտ: Ընդդիմությունը մտադիր է նաև շարունակել բողոքի ակցիաները Ռուսթավելու պողոտայում և բանավեճի համաձայն չէ՝ այդպիսին են 20 ընդդիմադիր կուսակցությունների վերջին խորհրդակցության արդյունքները:
Նոյեմբերի 18-ին ոստիկանությունը ցրել է ցույցը խորհրդարանի շենքի մոտ և դուրս մղել ցուցարարներին Ռուսթավելու պողոտայից: Այժմ բոլոր ճանապարհները խորհրդարնի շուրջ բաց են,հայտնում է «Sputnik Գրուզիան»:
Նոյեմբերի 19-ի առավոտյան ցուցարարները կրկին մի քանի վրան են տեղադրել խորհրդարանի շենքի մոտ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ընդդիմությունը մտադիր է բողոքի ակցիա իրականացնել Թբիլիսիի քաղաքային դատարանի մոտ, որտեղ քննարկվելու է նոյեմբերի 18-ին Ռուսթավելու պողոտայից բերման ենթարկվածների խափանման միջոցը:
«Վրացական երազանք-ժողովրդավարական Վրաստան» իշխող կուսակցությունն առաջարկել է ընդդիմությանը քաղաքական բանավեճ անցկացնել ընտրակարգի փոփոխության թեմայով, փողոցային ակցիաների փոխարեն:
Միացյալ ընդդիմության հանրահավաքը խորհրդարանի շենքի մոտ կկայանա 19:00-ին:
Բողոքի ցույցերը Թբիլիսիսում մեկնարկել են նոյեմբերի 14-ից: Իշխող «Վրացական երազանք՝ ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցությունը դեռ ամռանն էր համաձայնություն տվել խառը ընտրակարգից համամասնականի անցնելուն՝ Թբիլիսիի կենտրոնում ցույցի դուրս եկած երիտասարդության և ընդդիմության ճնշման տակ: Այն ժամանակ կողմ արտահայտվեց իշխող կուսակցության 93 անդամ, սակայն այժմ պարզվում է, որ մեծամասնականով ընտրվածներից շատերը դեմ են դրան: Նույնիսկ չնայած այն հանգամանքին, որ ընդդիմությունը կողմ է քվեարկել ուղղումներին, ընդհանուր առմամբ հաջողվել է ստանալ միայն 101 քվե, անհրաժեշտ 113-ի փոխարեն:

19 Ноябрь 2019 - 07:33 AMT
В Грузии оппозиция намерена продолжить акции протеста и на дебаты в парламенте не согласна – таковы итоги последнего совещания более 20 оппозиционных партий.
Правящая партия «Грузинская мечта – демократическая Грузия» 18 ноября предложила оппозиции провести политические дебаты на тему изменения избирательной системы вместо уличных акций протеста.
Лидеры протеста намерены 19 ноября провести акцию у здания Тбилисского городского суда, где будет рассмотрена мера пресечения на время следствия для задержанных во время деблокирования парламента и проспекта Руставели накануне, пишет Sputnik-Грузия.
Митинг объединенной оппозиции запланирован на вечер перед зданием парламента. При этом лидеры политических партий заявляют о готовности продолжить пикетирование не только здания парламента, но и других государственных учреждений.
Переход на немецкую модель выборов является одним из главных требований оппозиционных партий. Эта модель предполагает проведение выборов по смешанной системе – пропорциональной и мажоритарной, а распределением мест только по пропорциональной.
В тоже время лидеры оппозиции отмечают, что 19 ноября объявят дату проведения масштабной акции протеста и озвучат свои планы на будущее.
Акция протеста не прекращается в Тбилиси с 14 ноября, с тех пор, как парламент провалил поправки о переходе со смешанной на пропорциональную (по партийным спискам) систему парламентских выборов уже с 2020 года. Митингующие требуют отставки правительства и назначения досрочных парламентских выборов по пропорциональной системе.