Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ նոյեմբերի 20-22-ը պաշտոնական այց կկատարի Իտալիայի Հանրապետություն:
Վարչապետի այցը կմեկնարկի Վենետիկ քաղաքից. Նիկոլ Փաշինյանը կայցելի Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզի՝ Մխիթարյան միաբանության Մայրավանք, որտեղ հանդիպում կունենա Մխիթարյան միաբանության անդամների հետ:
Այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմեկնի Միլան: Միլանի Հայ Առաքելական Սուրբ Քառասուն Մանկունք եկեղեցում նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի հանդիպումը հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Նիկոլ Փաշինյանը կայցելի Միլանի միջազգային քաղաքագիտության ինստիտուտ՝ ISPI ուղեղային կենտրոն, որտեղ հանդիպում կունենա Միլանի քաղաքապետ Ջուզեպպե Սալայի հետ և կմասնակցի Dialogue on Future խորագրով քննարկմանը: Միլանում Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում կունենա Լոմբարդիայի կառավարության, ինչպես նաև Իտալիայի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների հետ և կմասնակցի հայ-իտալական համատեղ գործարար համաժողովին:
Միլանից ՀՀ վարչապետը կմեկնի Հռոմ, որտեղ հանդիպումներ կունենա Իտալիայի բարձրագույն ղեկավարության հետ: Հռոմի Կիջի պալատում՝ Իտալիայի վարչապետի պաշտոնական նստավայրում, տեղի կունենա Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Իտալիայի Հանրապետության նախարարների խորհրդի նախագահ Ջուզեպպե Կոնտեի հետ: Հանդիպումից հետո երկու երկրների վարչապետները ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես կգան բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող հայտարարություններով: Հռոմում Նիկոլ Փաշինյանը կհանդիպի նաև Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Կազելատիի և Իտալիայի արտաքին առևտրի ինստիտուտի նախագահ Կառլո Ֆերոի հետ:
Հռոմում նախատեսվում է նաև վարչապետի և նրա տիկնոջ այցը Սուրբ Նիկողայոս Հայ Կաթողիկե եկեղեցի և Քահանայապետական Լևոնյան վարժարան:

19 Ноябрь 2019 - 09:40 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян с супругой Анной Акопян 20-22 ноября посетят Италию с официальным визитом. Об этом сообщает пресс-служба армянского правительства.
Визит премьера начнется с Венеции: Пашинян побывает на острове Святого Лазаря, где встретится с членами Конгрегации Мхитаристов.
Затем премьер отправится в Милан, где в Церкви Сорока младенцев Армянской Апостольской церкви запланирована его встреча с представителями армянской общины. Пашинян посетит Миланский институт международных политических наук (ISPI) и вместе с мэром города Джузеппе Салой примет участие в дискуссии под названием Dialogue on Future (Диалоги будущего).
В Милане Пашинян проведет встречу с представителями правительства Ломбардии, бизнес-кругов Италии и примет участие в армяно-итальянском бизнес-форуме.
После Милана премьер Армении отправится в Рим, где предусмотрены его встречи с высшим руководством Италии. В официальной резиденции премьер-министра Италии – римском Дворце Киджи – состоится встреча Пашиняна с председателем Совета министров Италии Джузеппе Конте. Затем премьер-министры двух стран выступят перед представителями СМИ с итоговыми заявлениями.
Пашинян встретится в Риме также с председателем Сената Италии Марией Элизабетой Казелати и директором Итальянского Института внешней торговли Карло Феро.
Запланировано посещение Пашиняном и его супругой Армяно-католической церкви Святого Николая и Духовной семинарии «Левонян».