Իրանում արդեն մի քանի օր շարունակվող բողոքի ցույցերի ժամանակ ավելի քան 100 մարդ է զոհվել: Այդ մասին նոյեմբերի 19-ին հայտնել է իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպությունը:
«Տեսագրությունները, ականատեսների վկայություններն ու Իրանից դուրս գործող ակտիվիստներից ստացած տեղեկություններն Իրանի անվտանգության ուժերի կողմից ապօրինի սպանությունների սարսափելի տեսարան են ի հայտ բերում»,-ասել են կազմակերպությունում, գրում է RTVI-ն:
Կազմակերպությունը համարում է, որ զոհերի թիվը շատ ավելին կարող է լինել: Ըստ որոշ տվյալների, առնվազն 200 մարդ է զոհվել: Պետական ԶԼՄ-ները մի քանի զոհերի մասին են հայտնել միայն ցուցարարների շրջանում, և առնվազն 4 զոհի մասին իրավապահների շրջանում:
Բողոքի ցույցերն Իրանում սկսվել են նոյեմբերի 15-ին մի քանի քաղաքներում: Պատճառը բենզինի գինը կրկնապատկելու մասին կառավարության որոշումն էր, նախատեսվում է նաև վառելիքի մանրածախ վաճառքի սահմանափակումներ կիրառել: Իշխանությունները ամսական 60 լ բենզինի լիմիտ են սահմանել մասնավոր ավտոմեքենաների համար, որոնց դեպքում բենզինը վաճառվում է ավելի ցածր գնով:
Նոյեմբերի 16-ի առավոտյան ցուցարարները փորձել են գրոհել Սիրջանի նավթաբազան: Երկրում անջատել են ինտերնետ կապն ու բբջային կապը: Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Համենեին հավանություն է տվել թանկացմանը: Նա նաև ցույցերի կազմակերպման մեջ մեղադրել է Իսլամական հանրապետության թշնամիներին ու «օտարերկրացի հակառակորդներին»:

В Иране в результате акций протеста, которые продолжаются в стране в течение нескольких дней, погибли по меньшей мере 106 человек. Об этом 19 ноября сообщили в правозащитной организации Amnesty International.
«Видеозаписи, свидетельские показания очевидцев и информация, собранная от активистов за пределами Ирана, показывают ужасающую картину незаконных убийств со стороны иранских сил безопасности», — заявили в организации, пишет RTVI.
Организация считает, что реальное число погибших может быть намного выше. По некоторым данным, погибли как минимум 200 человек. Государственные СМИ сообщили лишь о нескольких погибших протестующих, а также о гибели по меньшей мере четырех сотрудников сил безопасности.
Акции протеста начались 15 ноября в нескольких иранских городах после того, как правительство страны объявило о решении повысить цены на бензин в два раза и ввести квоты на розничные продажи топлива. Власти установили месячный лимит в 60 литров бензина для частных автомобилей, по которому бензин отпускается по сниженным ценам.
Утром 16 ноября протестующие пытались атаковать нефтебазу в городе Сирджан на юге страны. На фоне массовых протестов в стране отключили мобильную связь и доступ к интернету. Верховный лидер Ирана Али Хаменеи поддержал повышение цен на бензин. Он также обвинил в организации протестов противников исламской республики и «иностранных врагов».