Մալթայի ոստիկանությունը ձերբակալել է 4 անձի, որոնք կասկածվում են հետաքննիչ լրագրող Դաֆնա Կարուանա Գալիցիայի սպանության մեջ: Նա սպանվել է 2017-ի հոկտեմբերի 16-ին՝ ավտոմեքենայում տեղադրված ռումբի պայթյունից:
Նա զբաղվում էր «Պանամական արխիվի» հետաքննությամբ և բացահայտում էր մալթացի պաշտոնյաների և քաղաքական գործիչների կոռուպցիոն կապերը:
Ինչպես հայտնում է Times of Malta-ն, անմիջական կատարողներ են համարվում եղբայրներ Ալֆրեդ և Ջորջ Դեջորջիոներին և Վինս Մուսկատին: Հենց նրանք են, ըստ քննության տվյալների, տեղադրել պայթուցիկը մեքենայի մեջ և գործի դրել շարժիչը, գրում է «Նաստոյաշչեե վրեմյան»:
Նոյեմբերի 20-ին ևս մեկ անձ է ձերբակալվել Վալետայից ոչ հեռու՝ Պորտոմազո նավահանգստի մոտ կայանված զբոսանավում: Ոստիկանությունը համարում է, որ նա միակ «կապավորն է» եղել հանցագործության անմիջական կատարողների և պատվիրատուի միջև: Ըստ Independent-ի, ձերբակալվածի անունը Յորգեն Ֆենեկ է, նա գործարար է և եղել է լրագրողուհու հոդվածների «հերոսը»: Գալիցիան մեղադրում էր նրան Մալթայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ կոռուպցիոն կապերում:
2013-ին Ֆենեկի 17 Black ընկերությունը Մալթայում մեծ էլեկտրակայանի կառուցման մրցույթ է շահել: «Պանամական արխիվում» տեղեկություններ կային այն մասին, որ Մալթայի էներգետիկայի նախարար Կոնրադ Միցցին չնշված ծառայությունների համար մոտ 1,5 մլն ֆունտ ստեռլինգ էր ստացել: Ըստ ոստիկանության, Գալիցիային հաջողվել էր գտնել կապը Դեջորջիո եղբայրների և Ֆենեկի միջև, իսկ Ֆենեկը կտրականապես հերքում է, թե հանցագործություն է պլանավորել որևէ մեկի դեմ:
Մահից առաջ Գալիցիան մեղադրել էր Մալթայի վարչապետ Ջոզեֆ Մուսկատին և նրա թիմակիցներին օֆշորային ընկերություններ ունենալու մեջ, որոնք գումարներ են ստացել Ադրբեջանի նախագահական ընտանիքից և մալթական անձնագրեր են վաճառել: Դաֆնայի մահից հետո OCCRP-ը շարունակել է աշխատանքը նրա նյութերով և պարզել, որ Իլհամ Ալիևի դստեր ընկերությանը պատկանում է Դուբայի լավագույն թաղամասերում գտնվող մոտ 100 մլն դոլարի անշարժ գույք, իսկ նրա ընկերությունը առնվազն 1 մլն դոլար է փոխանցել Մալթայի վարչապետի կնոջը: Ընդհանուր առմամբ Ադրբեջանի իշխանությունները մոտ 2,9 մլրդ դոլար են լվացել:

A prominent Maltese businessman has been arrested onboard his yacht as it was heading out to sea, in an operation linked to the murder of the Maltese anti-corruption journalist Daphne Caruana Galizia.
Armed forces personnel boarded a vessel at about 5.30am on Wednesday, November 20 and detained Yorgen Fenech.
The arrest came less than 24 hours after Malta’s prime minister offered immunity from prosecution to an alleged middleman in exchange for information about those who ordered the murder of the journalist two years ago, The Guardian reports.
One of the last investigations on which Caruana Galizia was working at the time of her death was a massive leak of data from Fenech’s business.
Police did not officially comment on the operation, but a high-ranking police source told AFP: “We have arrested a man as part of our investigations into the murder of Daphne Caruana Galizia.” Fenech was “a person of interest” in the case, the source added.
Officers have 48 hours in which to bring charges against Fenech.
Galizia, whose work exposed corruption among Malta’s political and business elite, was killed by a car bomb in October 2017. Within a few weeks three men accused of planting the explosive device were arrested and are awaiting trial, but those who masterminded the murder are yet to be identified.
Concerns about the time it has taken to bring her killers to book have led to questions about the rule of law in Europe’s smallest member state. Malta’s opposition leader responded with fresh calls for the prime minister’s resignation.
A subsequent investigation by the Daphne Project, a collective of journalists set up to continue Caruana Galizia’s reporting and investigate her death, reported last year that Fenech was the owner of a shell company called 17 Black.