Հայաստան-Իտալիա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակն իր հետևից բերում է տնտեսական հարաբերությունների զարգացում։ Այդ մասին պաշտոնական այցով Իտալիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Կազելատիի հետ հանդիպմանը:
Իտալիայի Սենատի նախագահը ողջունել է Հայաստանի վարչապետի այցը Իտալիա, որը նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին։ Նա նշել է, որ Իտալիան հետաքրքրությամբ հետևում է Հայաստանի բարեփոխումների գործընթացին, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն ժողովրդավարության զարգացման համար և պատրաստ է աջակցել մեր երկրին այդ բարեփոխումները հաջողելու գործընթացին, փոխանակվել փորձով։ Մարիա Էլիզաբետա Կազելատիի խոսքով՝ դա կնպաստի Հայաստանի և Իտալիայի միջև ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրոպական միության շրջանակում արդյունավետ երկխոսության շարունակմանը։ Նա նշել է, որ Իտալիայի Սենատը վավերացրել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, և փաստաթուղթն այժմ ներկայացված է Պատգամավորների պալատի ուշադրությանը։
Իտալիայի Սենատի նախագահը նաև գոհունակությամբ է խոսել Հայաստան-Իտալիա առևտրատնտեսական հարաբերությունների դինամիկայի, մասնավորապես, վերջին շրջանում արտահանման՝ մոտ 30 տոկոսով աճի մասին և նշել, որ Իտալիան հետաքրքրված է Հայաստանի հետ առևտրի, ենթակառուցվածքների, մշակույթի ոլորտներում համագործակցության զարգացմամբ։
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել այցի համար և արձանագրել Հայաստան-Իտալիա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, ինչն էլ իր հետևից բերում է տնտեսական հարաբերությունների զարգացում։ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այս տարի երկկողմ առևտրի ոլորտում բավական բարձր աճ է արձանագրվել, Հայաստանի տնտեսությունում ավելացել են իտալական կապիտալով ներդրումները և հույս հայտնել, որ իր այցի արդյունքում այդ գործընթացն ավելի կակտիվանա։
Վարչապետ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանը գտնվում է լրջագույն փոփոխությունների շրջանում, երկիրն առաջ է շարժվում ժողովրդավարացման ճանապարհով, կոռուպցիայի դեմ իրական պայքար է մղվում, ինչն էլ բերում է տնտեսական իրավիճակի փոփոխության։ Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այդ բարեփոխումների օրակարգում ԵՄ-ն ՀՀ-ի հիմնական գործընկերն է և երախտագիտություն հայտնել Իտալիայի Սենատին՝ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը վավերացնելու և Պատգամավորների պալատին հանձնելու համար։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է՝ Հայաստանն առանձնակի վերաբերմունք ունի Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նկատմամբ՝ 2019թ. ապրիլի 10-ին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ նախաձեռնությունն ընդունելու համար։
Հայաստանի վարչապետն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցին և նշել, որ Հայաստանը հարցի լուծումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով։Իտալիայի Սենատի նախագահը նշել է, որ Իտալիան ողջունում է երկխոսության ճանապարհով հակամարտության կարգավորումը և խաղաղությանը միտված ջանքերը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян после запланированных в Милане встреч и мероприятий прибыл в Рим, где встретился с председателем Сената Италии Марией Элизабеттой Казеллати. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Председатель Сената Италии отметила, что Италия внимательно следит за процессом реформ в Армении, которые важны для развития демократии, и готова помочь нашей стране в процессе достижения успеха этих реформ, обменяться опытом. По словам Казеллати, это будет способствовать продолжению эффективного диалога между Арменией и Италией, как в рамках Европейского союза, так и в двустороннем формате. Она отметила, что Сенат Италии ратифицировал Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, и этот документ сейчас представлен на рассмотрение Палаты депутатов. Председатель Сената Италии также выразила удовлетворение динамикой торгово-экономических отношений между Арменией и Италией, в частности, недавним увеличением экспорта примерно на 30%, и отметила, что Италия заинтересована в развитии сотрудничества с Арменией в области торговли, инфраструктуры, культуры.
Премьер-министр отметил высокий уровень политического диалога между Арменией и Италией, который приводит к развитию экономических отношений. Пашинян отметил, что в этом году наблюдается достаточно высокий рост двусторонней торговли, увеличились инвестиции итальянского капитала в экономику Армении, и выразил надежду, что в результате его визита этот процесс интенсифицируется. По словам премьера, Армения находится на стадии серьезных перемен, страна движется по пути демократизации, ведется настоящая борьба с коррупцией, которая ведет к изменению экономической ситуации. Глава правительства отметил, что ЕС является ключевым партнером Армении в повестке дня этих реформ, и поблагодарил Сенат Италии за ратификацию Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС и направление его в Палату депутатов. Никол Пашинян подчеркнул, что Армения с особым чувством относится Палате депутатов Италии за принятие 10 апреля 2019 года инициативы о признании Геноцида армян.
Премьер-министр Армении коснулся вопроса урегулирования нагорно-карабахского конфликта и отметил, что Армения видит решение проблемы исключительно мирным путем.
Председатель Сената Италии отметила, что Италия приветствует урегулирование конфликта путем диалога и усилия, направленные на достижение мира.