Հայաստան-Իտալիա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակն իր հետևից բերում է տնտեսական հարաբերությունների զարգացում։ Այդ մասին պաշտոնական այցով Իտալիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Կազելատիի հետ հանդիպմանը:
Իտալիայի Սենատի նախագահը ողջունել է Հայաստանի վարչապետի այցը Իտալիա, որը նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին։ Նա նշել է, որ Իտալիան հետաքրքրությամբ հետևում է Հայաստանի բարեփոխումների գործընթացին, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն ժողովրդավարության զարգացման համար և պատրաստ է աջակցել մեր երկրին այդ բարեփոխումները հաջողելու գործընթացին, փոխանակվել փորձով։ Մարիա Էլիզաբետա Կազելատիի խոսքով՝ դա կնպաստի Հայաստանի և Իտալիայի միջև ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրոպական միության շրջանակում արդյունավետ երկխոսության շարունակմանը։ Նա նշել է, որ Իտալիայի Սենատը վավերացրել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, և փաստաթուղթն այժմ ներկայացված է Պատգամավորների պալատի ուշադրությանը։
Իտալիայի Սենատի նախագահը նաև գոհունակությամբ է խոսել Հայաստան-Իտալիա առևտրատնտեսական հարաբերությունների դինամիկայի, մասնավորապես, վերջին շրջանում արտահանման՝ մոտ 30 տոկոսով աճի մասին և նշել, որ Իտալիան հետաքրքրված է Հայաստանի հետ առևտրի, ենթակառուցվածքների, մշակույթի ոլորտներում համագործակցության զարգացմամբ։
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել այցի համար և արձանագրել Հայաստան-Իտալիա քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը, ինչն էլ իր հետևից բերում է տնտեսական հարաբերությունների զարգացում։ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այս տարի երկկողմ առևտրի ոլորտում բավական բարձր աճ է արձանագրվել, Հայաստանի տնտեսությունում ավելացել են իտալական կապիտալով ներդրումները և հույս հայտնել, որ իր այցի արդյունքում այդ գործընթացն ավելի կակտիվանա։
Վարչապետ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանը գտնվում է լրջագույն փոփոխությունների շրջանում, երկիրն առաջ է շարժվում ժողովրդավարացման ճանապարհով, կոռուպցիայի դեմ իրական պայքար է մղվում, ինչն էլ բերում է տնտեսական իրավիճակի փոփոխության։ Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այդ բարեփոխումների օրակարգում ԵՄ-ն ՀՀ-ի հիմնական գործընկերն է և երախտագիտություն հայտնել Իտալիայի Սենատին՝ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը վավերացնելու և Պատգամավորների պալատին հանձնելու համար։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է՝ Հայաստանն առանձնակի վերաբերմունք ունի Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նկատմամբ՝ 2019թ. ապրիլի 10-ին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ նախաձեռնությունն ընդունելու համար։
Հայաստանի վարչապետն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցին և նշել, որ Հայաստանը հարցի լուծումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով։Իտալիայի Սենատի նախագահը նշել է, որ Իտալիան ողջունում է երկխոսության ճանապարհով հակամարտության կարգավորումը և խաղաղությանը միտված ջանքերը։

The high-level political dialogue between Armenia and Italy can eventually lead to the development of economic relations, Prime Minister Nikol Pashinyan said at a meeting with Senate President Maria Elisabetta Casellati.
Pashinyan arrived in Rome on Thursday, November 18 after visiting Venice and Milan.
Noting that Italy is closely following the reforms underway in Armenia, Casellati assured of her country’s readiness to help the Armenian government succeed in the process through exchange of experience. She stressed that this might propel continued and effective dialogue between Armenia and Italy both within the European Union and in the bilateral format. She advised that the Italian Senate has ratified the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), which has already been submitted to the Chamber of Deputies for consideration.
The President of the Italian Senate expressed satisfaction with the dynamics of trade and economic relations between Armenia and Italy, in particular, the recent increase in exports by about 30%, and went on to note that Italy is keen to develop cooperation with Armenia in the fields of trade, infrastructure and culture.
Thankful for the reception, Nikol Pashinyan highlighted the ongoing high-level political dialogue between Armenia and Italy, which can eventually lead to the development of economic relations. Noting that this year has seen a fairly high growth in bilateral trade and Italian investments in Armenia, the head of the Armenian government expressed hope that this process would be catalyzed following his visit.
According to Prime Minister Pashinyan, Armenia is in the process of fundamental transformations: the country is pushing ahead along the path of democratization; a real fight against corruption is underway, which will change the economic situation.
The Premier pointed out that the EU is a key partner of Armenia on its reform agenda, and thanked the Italian Senate for ratifying the CEPA and sending it to the Chamber of Deputies. Pashinyan said Armenia highly appreciates the April 10, 2019 initiative of the Italian Chamber of Deputies to pass a resolution recognizing the Armenian Genocide.
Weighing in on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, Prime Minister Pashinyan stressed that Armenia is strongly committed to achieving an exclusively peaceful settlement. The Italian Senate Speaker noted that Italy welcomes the resolution of the conflict through dialogue and peaceful efforts.