ԱԺ-ում քննարկվող` պետբյուջեի նախագծով ՄԻԱՎ-ՁԻԱՀ-ի, թոքախտի և մալարիայի դեմ պայքարի հարցերով զբաղվող The Global Fund-ին գումար հատկացնելու համար 2020 թվականին միջոցներ նախատեսված չեն: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի հարցմանն ի պատասխան՝ ասել են ֆինանսների նախարարությունից: Նախարարությունից նշել են, որ հաջորդ երկու տարիներին՝ 2021 և 2022 թվականներին, The Global Fund-ին բյուջեից գումար տրամադրելու հարցը քննարկման փուլում է:
The Global Fund ՄԻԱՎ-ՁԻԱՀ-ի, թոքախտի և մալարիայի դեմ պայքարի հարցերով գլոբալ հիմնադրամ է:
Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքում կայացած խորհրդաժողովի ընթացքում ներկայացված զեկույցի համաձայն, The Global Fund-ի տվյալներով՝ հաջորդ երեք տարվա ընթացքում Հայաստանը խոստացել է հիմնադրամին փոխանցել $15 մլն:
Հոկտեմբերի 10-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց էր ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ, վերջինս անդրադարձել էր ՄԻԱՎ-ՁԻԱՀ-ի, թոքախտի և մալարիայի դեմ պայքարի հարցերով գլոբալ հիմնադրամի՝ այդ օրերին Լիոնում ընթացող հերթական կոնֆերանսին: Փաշինյանը պատրաստակամություն էր հայտնել միանալ հիմնադրամին ու ամենայն աջակցություն ցուցաբերել դրա գործունեությանը:

Armenia is still considering the issue of transferring $15 million to the Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria in 2021-2022, the Ministry of Finance said in an emailed statement to PanARMENIAN.Net.
The Ministry said the country’s budget for 2020 provides no funds for the $15 million pledge made at the Global Fund’s Sixth Replenishment Conference on October 10.
The Global Fund is an international financing and partnership organization that aims to “attract, leverage and invest additional resources to end the epidemics of HIV/AIDS, tuberculosis and malaria to support attainment of the Sustainable Development Goals established by the United Nations.”