Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը խոստովանել է, որ խորհրդային տարիներին Լեռնային Ղարաբաղում բնակչության տոկոսային հարաբերակցությունը հօգուտ ադրբեջանցիների միտումնավոր փոխելու նպատակադրված քաղաքականություն է իրականացվել: Նա այդ մասին ասել է Սումգայիթի 70-ամյակին նվիրված միջոցառմանն ունեցած ելույթում:
«Մեծն Հեյդար Ալիևի օրոք ադրբեջանական բնակչության տոկոսակային հարաբերակցությունը Լեռնային Ղարաբաղում կտրուկ աճել է՝ կնկնապատկվել»,-ասել է նա, հայտնում է Day.az-ը:
«Ադրբեջանական բնակչությունը Լեռնային Ղարաբաղում այդ տարիներին հասավ 30 տոկոսի: Եթե 1982-ին Հեյդար Ալիևը չմեկներ Մոսկվա և մնար Ադրբեջանում, գուցե, ադրբեջանական բնակչությունը Լեռնային Ղարաբաղում 10 տարում հասներ 50 տոկոսի»,-ասել է Իլհամ Ալիևը:
ԽՍՀՄ փլուզումից առաջ, 1989-ին ԼՂԻՄ-ում բնակվել է 145,593 (76.4%) հայ, 42,871 (22.4%) ադրբեջանցի, ինչպես նաև մի քանի հազար քուրդ, ռուս, հույն և ասորի:
Ավելի վաղ խորհրդային տարիների Ադրբեջանական ԽՍՀ ղեկավար Հեյդար Ալիևը, խոսելով իր պաշտոնավարման ժամանակաշրջանի մասին, ասել է. «Ես խոսում եմ այն ժամանակահատվածի մասին, երբ Ադրբեջանի Կենտկոմի առաջին քարտուղարն էի՝ ես այդ ժամանակ շատ եմ նպաստել Լեռնային Ղարաբաղի զարգացմանը: ԼՂ-ն բարձրացնում էր բուհ ունենալու հարցը: Շատերը դեմ էին: Ես մտածեցի և որոշեցի բացել, բայց մի պայմանով՝ որ 3 բաժին լինի՝ ադրբեջանական, ռուսական և հայկական: Բացեցինք: Հարակից շրջանների ադրբեջանցիներին մենք սկսեցինք ուղարկել սովորելու ոչ թե Բաքու, այլ այնտեղ:Մեծ կոշիկի գործարան բացեցինք ԼՂ-ում: Ուղարկում էինք այնտեղ աշխատելու հարակից գյուղերի ադրբեջանցիներին: Այդ և այլ միջոցներով ես աշխատում էի, որպեսզի ադրբեջանցիների քանակը Լեռնային Ղարաբաղում ավելանա, իսկ հայերը պակասեն: Ով աշխատել է այն ժամանակ ԼՂ-ում, գիտի այդ մասին»:

Azerbaijani President Ilham Aliyev has admitted the fact of a deliberate change in the demography of Nagorno Karabakh aimed at increasing the number of Azeri residents.
“Under the great leader Heydar Aliyev (Ilham’s Father – Ed.), the percentage of the Azerbaijani population in Nagorno Karabakh increased sharply, doubled,” Aliyev was quoted as saying by Day.az.
Heydar Aliyev himself said in an interview in 2002: “I am talking of the time, when I was first secretary, and helped the development of Nagorno Karabakh a lot.
“At the same time I tried to change the demography there. Nagorno Karabakh raised the issue of founding a higher education institute there, a university. Everybody was against it. I had a think about it and decided to found it. However, with a proviso that there should be three sectors there — Azerbaijani, Russian and Armenian. It was founded.
“We sent Azeris from the neighboring areas there, and not to Baku. We opened a large shoe factory there.
“By doing this and other things, I tried to increase the number of Azeris there, and reduce the number of the Armenians in Nagorno Karabakh.
Those who worked in Nagorno Karabakh at the time know about it”.
Nearing the collapse of the Soviet Union in 1989, the Nagorno Karabakh Autonomous Oblast boasted a population of 145,593 Armenians (76.4%), 42,871 Azeris (22.4%), and several thousand Kurds, Russians, Greeks, and Assyrians.