Պաշտոնական այցով Իտալիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բովանդակալից և արդյունավետ է գնահատել բանակցությունները Իտալիայի նախարարների խորհրդի նախագահ Ջուզեպպե Կոնտեի հետ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հայտարարության մեջ նշել է, որ այդ բանակցությունները ևս մեկ անգամ փաստել են հայ-իտալական հարաբերությունների բարձր մակարդակը և դրանց զարգացումը խթանելու փոխադարձ պատրաստակամությունը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Պատգամավորների պալատի կողմից 2019-ի ապրիլին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ որոշումը։ Այս քայլով իտալական կողմը վերահաստատեց իր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին՝ իր ներդրումը բերելով ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ այլ հանցագործությունների կանխարգելման գործին։
«Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ հայ-իտալական առևտրատնտեսական հարաբերությունները նոր բովանդակությամբ հագեցնելու համար առկա են բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները: Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունը և ԵՄ-ի հետ սերտ համագործակցությունը պարարտ հող են ստեղծում ներդրումների ներգրավման համար։ Գործընկերոջս տեղեկացրեցի երեկ Իտալիայի ֆինանսական և արդյունաբերական կենտրոնում՝ Միլանում անցկացված հայ-իտալական բիզնես ֆորումի մասին:
Երկուստեք բարձր գնահատեցինք հայ-իտալական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը և վստահություն հայտնեցինք, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի կարճ ժամկետում հանձնաժողովի 2-րդ նիստն անցկացնել Երևանում:
Անդրադարձանք զբոսաշրջության զարգացման հնարավորություններին: Կարևորեցինք 2020 թ. հունվարից Ryanair ավիաընկերության կողմից Հռոմ-Երևան և Միլան-Երևան ուղիղ չվերթների իրականացումը, որը մեծապես կնպաստի զբոսաշրջության և գործարար կապերի ակտիվացմանը։
Ընդգծեցինք նաև միմյանց մշակութային ժառանգության պահպանման կարևորությունը: Մենք ցանկանում ենք, որ Իտալիան առավել ներգրավված լինի մեր կրթական համակարգում, որն ավելի հաղորդակից կդարձնի մեզ իտալական մշակույթը, պատմությունը և մտածողությունը մեր ժողովրդի շրջանում տարածելու հարցում:
Բարձր գնահատեցի Իտալիայի աջակցությունը Հայաստան-ԵՄ գործընկերության զարգացման, այդ թվում՝ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցություններ սկսելու գործընթացում», ասել է ՀՀ նախագահը։
Փաշինյանը գործընկերոջս ներկայացրել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ներկա իրավիճակը՝ վերահաստատելով Հայաստանի պատրաստակամությունը շարունակել աշխատանքը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Լիբանանում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժերի իտալական հրամանատարության ներքո իրականացվող Հայաստանի խաղաղապահ առաքելությանը, ինչը մեր երկրների միջև փոխադարձ հարգանքի և վստահության կարևոր օրինակ է:
Մտքեր են փոխանակվել սիրիական ճգնաժամի շուրջ, Փաշինյանը մտահոգություն է հայտնել Թուրքիայի զինված ուժերի կողմից երկրի հյուսիս-արևելյան շրջաններ ներխուժելու վերաբերյալ:
Հանդիպումից հետո Հայաստանի և Իտալիայի կառավարությունների միջև ստորագրվել են երկկողմ համագործակցության մասին փաստաթղթեր՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Իտալիայի Հանրապետության միջև «Քրեական գործերով փոխադարձ օգնության մասին 1959 թվականի ապրիլի 20-ի եվրոպական կոնվենցիայի կիրառումը դյուրացնելու մասին» համաձայնագիրը և Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության և Իտալիայի Հանրապետության նախարարների խորհրդի նախագահության քաղաքացիական պաշտպանության դեպարտամենտի միջև քաղաքացիական պաշտպանության բնագավառում համագործակցության և արտակարգ իրավիճակներում աջակցության մասին» Փոխըմբռնման հուշագիրը փոփոխող արձանագրությունը։ Երկու երկրների վարչապետների ներկայությամբ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության պետքարտուղարի տեղակալ Մանլիո դի Ստեֆանոն փոխանակվել են փաստաթղթերով։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has described his meeting with President of the Council of Ministers of Italy Giuseppe Conte in Rome as productive.
Following the meeting, the Armenian and Italian Governments signed bilateral cooperation documents: the Agreement between the Republic of Armenia and the Italian Republic “On Facilitating the Application of the European Convention on Mutual Legal Assistance in Criminal Matters” of 20 April 1959 and the Protocol Amending the Memorandum of Understanding between the Ministry of Territorial Administration and Emergency Situations of the Republic of Armenia and the Presidency of the Council of Ministers of the Italian Republic on civil defense cooperation and emergency assistance.
"We had constructive and productive talks with Prime Minister Conte, who reaffirmed the high level of Armenian-Italian relations and our mutual willingness to promote their development," Pashinyan said in his speech.
"Armenia highly appreciates the resolution passed by the Chamber of Deputies to recognize the Armenian Genocide in April this year. Italy thereby reaffirmed its commitment to universal values, contributing to the prevention of genocides and other crimes against humanity."
A significant part of negotiations focused on trade and economic relations.
"I am pleased to note that we witnessed a tangible change for the better in this area. I stated that Italy is our second largest trading and economic partner in the European Union. It is my pleasure to note that there are all necessary prerequisites for complementing the Armenian-Italian trade and economic relations with new content," Pashinyan said.
"Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union and its close cooperation with the EU provide fertile ground for attracting investment.
"I briefed my counterpart on the Armenian-Italian Business Forum held today in Milan. We highly valued the work of the Armenian-Italian Intergovernmental Commission and expressed confidence that it would be possible to hold the Commission’s second meeting in Yerevan within the shortest possible deadlines."
The sides also discussed the opportunities for the development of tourism, citing the new Rome-Yerevan and Milan-Yerevan direct flights by Ryanair from January 2020.
"We also stressed the importance of preserving each other’s cultural heritage. We want Italy to be more involved in our education system, which will help us promote awareness of Italian culture and history," the head of the Armenian government said.
"I highly appreciated Italy’s support for the development of the European Union-Armenia partnership, including the launch of visa regime liberalization negotiations.
"I informed my counterpart of the current state of the Nagorno-Karabakh conflict, reaffirming Armenia’s willingness to continue endeavoring towards a peaceful settlement of the conflict in the OSCE Minsk Group format. In this regard, we emphasized the importance of maintaining balanced attitudes and approaches to sensitive issues."