2020-ին ՀՀ-ում միանգամից 2 դիակիզարան կբացվի: Այդ մասին PanARMENIAN.Net –ի հետ զրույցում հայտարարել է «Բնակչության հատուկ սպասարակում» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Արման Իսկանդարյանը:
«Մենք ուսումնասիրել ենք այդ ոլորտի օրենսդրությունը, օրենքի հետ կապված ոչ մի խնդիր չենք տեսնում: Կան ներդրողներ, որոնց հետաքրքրում է սա, նրանք պատրաստ են գումար ներդնել և դիակիզարան բացել: 2020-ին Հայաստանում 2 դիակիզարան կբացվի»,-ասել է Իսկանդարյանը՝ հավելելով, որ ներդրողներն ուսումնասիրել են հարցը և եկել այն եզրակացության, որ ՀՀ-ում կա նման պահանջարկ:
«Մարդիկ պետք է ընտրության հնարավորություն ունենան: Եվ կարևոր չէ, թե ինչպիսին է այս հարցում եկեղեցու կամ որոշ քաղաքացիների մոտեցումը, մարդիկ պետք է ընտրության հնարավորություն ունենան: Մենք ուեցել ենք դեպքեր, երբ մարդիկ դին տարել են Մոսկվա, այնտեղ հրկիզել են և աճյունի հետ վերադարձել, քանի որ այստեղ դա հնարավոր չէր անել»,-ասել է տնօրենը:
Նա հավելել է, որ դիակիզումը ավանդական հուղարկավորությունից քիչ ծախսեր է պահանջում:
Ըստ Իսկանդարյանի, թաղման ոլորտն իր խնդիրներն ունի: Միայն Երևանում տարեկան 1.8 հա է հատկացվում գերեզմանոցներին, իսկ պաշտոնապես բոլոր 21 գերեզմանոցների ընդհանուր մակերեսը 530 հա է:
«Եվ դա միայն թղթի վրա, ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ ոչ պաշտոնապես յուրաքանչյուր գերեզմանոց ավելի շատ տեղ է զբաղեցնում, քան փաստաթղթերում է նշված: Գերեզմանոցը շատ «արագ աճող օրգանիզմ է»,-հավելել է Իսկանդարյանը:
Այժմ Երևանում գերեզմանների համար հողի հատկացումները պաշտոնապես անվճար են՝ հանգուցյալի հարազատները միայն 26,900 դրամ պետք է վճարեն փորելու համար: Սակայն, ըստ տնօրենի, շուտով նախատեսվում է վճարովի դարձնել հողի հատկացումները՝ վերահսկելու համար գերեզմանոցների տարածքի աճը:
«Հողամասերն անվճար են հատկացվում և մարդիկ հաճախ չարաշահում են դա՝ ավելի շատ տարածք զբաղեցնելով, քան անհրաժեշտ է: Հողամասի վաճառքը խնդրի միակ լուծումը կարող է լինել անընդհատ ընդլայնվող գերեզմանատների պարագայում: Այլ տրամաբանական լուծում մենք չենք տեսնում»,-ասել է Իսկանդարյանը:
Մայրաքաղաքում գործող 21 գերեզմանատների ընդհանուր տարածքը 530 հա է: 2019 թվականի դրությամբ Երևան քաղաքում կա 90 պուրակ և զբոսայգի՝ 213 հա ընդհանուր տարածքով: Քաղաքապետարանից ստացված տվյալների համաձայն՝ մայրաքաղաքում գերեզմաններն ավելի շատ տարածք են զբաղեցնում, քան կանաչ տարածքները:

25 Ноябрь 2019 - 08:41 AMT
В 2020 году в Армении откроются 2 крематория. Об этом в беседе с PanARMENIAN.Net заявил директор НКО «Специальное обслуживание населения» Арман Искандарян.
«Мы изучили законодательство в этой сфере, никаких проблем с законом мы не видим. Есть инвесторы, которых интересует эта тема, они готовы вложить деньги в открытие крематория. В 2020 году в Армении появятся 2 крематория», – отметил Искандарян, добавив, что инвесторы изучили вопрос и пришли к выводу, что в РА есть спрос на крематории.
«У людей должна быть возможность выбора. И неважно, как к этому относится наша религия и некоторые граждане, у людей должен быть выбор. У нас бывали случаи, когда, люди увозили усопших в Москву, там проводили кремацию и возвращались с прахом сюда, так как в Армении нет этой возможности», – сообщил директор НКО.
Он добавил, что кремация обойдется дешевле традиционных похорон.
По словам Искандаряна, у похоронной сферы есть свои проблемы. Только в Ереване в год 1.8 га выделяется под кладбища, а официально общая площадь 21 кладбища, действующего в столице, составляет 530 га.
«И это только по бумагам, но ни для кого не секрет, что неофициально каждое кладбище занимает больше места, чем отмечено в документах. Кладбища – очень быстро «растущий организм», – добавил Искандарян.
Сейчас в Ереване выделение земляных участков для могил официально бесплатно, родственники усопших должны заплатить только 26,900 драмов за работы. Однако, по словам директора НКО «Специальное обслуживание населения», планируется в скором времени продавать участки, чтобы контролировать рост территории кладбищ.
«Выделение участков у нас бесплатно, и люди зачастую злоупотребляют этим, используя больше места, чем необходимо. Продажа участка станет единственным решением проблемы непомерно разрастающихся кладбищ. Пока другого логического решения мы не видим», – заявил Искандарян.
Общая площадь 21 кладбища, действующего в Ереване, официально составляет 530 га. Между тем, по состоянию на 2019 год, в Ереване насчитывается 90 парков и скверов общей площадью 213 га. По данным мэрии Еревана, кладбища в столице занимают больше места, чем зеленые зоны.