Սումգայիթյան ջարդերը լավագույնս փաստագրված են, և Ադրբեջանի կողմից փաստերի խեղաթյուրումը ժխտողականության վտանգավոր դրսևորում է, որը հրահրում է հայերի նկատմամբ ատելություն և ցեղասպան միտումներ: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը Սումգայիթում տեղի ունեցած հակահայկական ջարդերի մասին, որտեղ վերջինս հայերին է մեղադրել դրանում:
Ադրբեջանի նախագահը Սումգայիթ քաղաքի 70-ամյակին նվիրված միջոցառմանը հանդես է եկել ընդարձակ ելույթով, որտեղ անդրադարձ է կատարել ԼՂ հակամարտությանն առնչվող հարցերին, մասնավորապես՝ Սումգայիթում տեղի ունեցած հակահայկական ջարդերին: Ադրբեջանի նախագահը նաև բացահայտել է խորհրդային շրջանում ԼՂ-ում ժողովրդագրական պատկերը փոխելու հետևողական քաղաքականության առկայությունը և ափսոսանքով է խոսել այդ քաղաքականության ոչ լիակատար իրագործման կապակցությամբ:
«Հայաստանը դատապարտում է ներքաղաքական խնդիրների հասցեագրման նպատակով ԼՂ հակամարտությանն առնչվող հարցերի, մասնավորապես՝ Սումգայիթում տեղի ունեցած ողբերգության շահարկումը: Բաքվում, Կիրովաբադում, Մարաղայում, Թալիշում և այլուր հայերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունները, էթնիկ զտումները և զանգվածային ջարդերի չդատապարտումը ու ավելին՝ դրանց արդարացումը, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից խրախուսվող հակահայկական հռետորաբանությունը, Ռամիլ Սաֆարովի և հայերի սպանելու համար այլ մարդասպանների հերոսացումը. այս ամենը խաթարում է վստահության ձևավորումը և վնասում խաղաղ գործընթացին:
Բացահայտելով Ադրբեջանի մտադրությունը և այս ուղղությամբ իրականացված քաղաքականությունը՝ փոխելու Արցախի ժողովրդագրական պատկերը՝ հայերի քանակի նվազեցման և ադրբեջանցիների քանակի ավելացման միջոցով՝ Ադրբեջանի նախագահն առավել ընդգծում է հայկական կողմի՝ Արցախի ժողովրդի էքզիստենցիալ ֆիզիկական անվտանգությանն առնչվող հիմնական մտահոգության վավերականությունը 1988-ին և այսօր:
Կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին քաղաքական կամք ցուցաբերել Սումգայիթի զանգվածային բռնություններին իրական գնահատական տալու առնչությամբ, դադարեցնել ժխտողականությունը և հարգել զոհերի ու վերապրածների արժանապատվությունը, արժանահավատորեն նպաստել ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրսաստմանը»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը խոստովանել է, որ խորհրդային տարիներին Լեռնային Ղարաբաղում բնակչության տոկոսային հարաբերակցությունը հօգուտ ադրբեջանցիների միտումնավոր փոխելու նպատակադրված քաղաքականություն է իրականացվել: Նա այդ մասին ասել է Սումգայիթի 70-ամյակին նվիրված միջոցառմանն ունեցած ելույթում:«Մեծն Հեյդար Ալիևի օրոք ադրբեջանական բնակչության տոկոսակային հարաբերակցությունը Լեռնային Ղարաբաղում կտրուկ աճել է՝ կնկնապատկվել»,-ասել է նա:

Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan said on Monday, November 25 that Armenia condemns any attempts to speculate on issues related to the Nagorno Karabakh conflict, particularly the tragedy of Sumgait, in the context of addressing domestic political issues.
Naghdalyan's comments came after President of Azerbaijan Ilham Aliyev delivered an address on the occasion of the 70th anniversary of the city of Sumgait, during which he referred to issues related to the Karabakh conflict, particularly the anti-Armenian pogroms in Sumgait. Aliyev has also revealed consistent policy of Azerbaijan to change the demographic situation in Nagorno-Karabakh during the Soviet-era, expressing his regret that it had not been eventually accomplished.
"Sumgait pogroms have been well documented, and Azerbaijan's distortion of the facts is a dangerous manifestation of denial that incites and advocates hatred towards Armenians and genocidal tendencies. Mass atrocities and ethnic cleansing committed against the Armenians, and the lack of condemnation and moreover justification of massacres in Baku, Kirovabad, Maragha, Talish and elsewhere, government-fueled anti-Armenian rhetoric, glorification of Ramil Safarov and other murderers of Armenians; all these undermine confidence building and damage the peace process," Naghdalyan said.
"By revealing Azerbaijan’s intentions and the pursued policy of altering Artsakh’s demographics through decreasing the Armenian population and increasing the Azerbaijani population, the President of Azerbaijan further emphasizes the validity of the primary concerns of the Armenian side regarding the existential physical security of the people of Artsakh both in 1988 and today.
"We urge the authorities of Azerbaijan to demonstrate political will in making genuine assessment of the mass atrocities committed in Sumgait, to refrain from denialism and to respect the dignity of the victims and survivors, to genuinely contribute to the preparation of peoples to peace."