Բրիտանական վերլուծական ինստիտուտի 2019 թվականի Legatum Prosperity Index բարգավաճման ինդեքսում Հայաստանը առաջ է անցել հետխորհրդային բոլոր պետություններից, բացառությամբ բալթյան երկրների և Վրաստանի: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանը զբաղեցրել է 61-րդ տեղը՝ նախորդ տարվա համեմատ բարելավելով իր դիրքը 27 կետով:
Տարածաշրջանի երկրներից Վրաստանը 53-րդ տեղում է, Ռուսաստանը 74, Թուրքիան 91, Ադրբեջանը 92, Իրանը 119։
«Վարկանիշի հեղինակները երկրները համեմատում են 9 չափանիշով ՝ տնտեսական զարգացման մակարդակը, բիզնես միջավայրը, պետական կառավարման արդյունավետությունը, կրթության մակարդակը, առողջապահությունը, անվտանգությունը և անձնական ազատությունը, ինչպես նաև սոցիալական կապիտալի և շրջակա միջավայրի զարգացման չափանիշները»,-ասվում է գրառման մեջ:

Армения улучшила свои позиции в индексе процветания стран мира Института Legatum 2019 года. Об этом на своей странице в Facebook сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Армения заняла 61 место в индексе, опередив страны постсоветского пространства, за исключением Грузии и государств Балтии. По сравнению с 2018 годом, Армения улучшила позиции на 27 пунктов.
Среги стран региона лучший показатель у Грузии – 53 место, Россия занимает 74 место, Турция – 91, Азербайджан – 92 и Иран – 119.
В первую тройку самых благополучных стран мира вошли Дания, Норвегия и Швейцария. Худшие результаты у Центральноафриканской Республики, Йемена и Южного Судана.
Авторы индекса сравнивают страны по девяти критериями: экономическое развитие, бизнес-среда, эффективность государственного управления, образование, здравоохранение, безопасность и личная свобода, а также социальный капитал и развитие окружающей среды, отметил премьер.