Հայաստանի լեռներում հնագետները մի կնոջ դամբարան են պեղել, որը, հավանաբար, մարտիկ է եղել և զոհվել է մարտում առնվազն 2600 տարի առաջ: Ըստ կմախքի վրա հայտնաբերված վնասվածքների, նա կարող է լինել այն ամազոնուհիներից մեկը, որոնք նկարագրված են հին հույների առասպելներում:
Դամբարանը պեղել են ՀՀ ԳԱԱ մի խումբ գիտնականներ, գրում է «Ռոսիյսկայա գազետան» Forbes-ի վրա հղումով:
Անսովոր գերեզմանը հայտնաբերվել էր դեռևս 2017-ին Լոռու մարզի Բովեր դամբարանադաշտում: Կմախքի հարևանությամբ եղել են կերամիկական անոթներ և ոսկերչական իրեր, որոնք թվագրվում են մ.թ.ա. VIII-VI դարերով, որն Ուրարտուի ծաղկուն շրջանն էր:
Ոսկրերի հետազոտությունը ցույց է տվել, որ հուղարկավորվածը 20 տարեկանում մահացած կին է: Թանկարժեք իրերի պատճառով սկզբից գիտնականները ենթադրել են, որ նա բարձր սոցիալական կարգավիճակ է ունեցել: Սակայն, կրկնակի հետազոտությունը ցույց է տվել, որ կինը, հավանաբար, նաև զինվոր է եղել:
Կինը շատ զարգացած և ամուր մկաններ է ունեցել: Ինչպես գրում են գիտնականները, մարմնի վերին մասի մկանները շատ ամուր են եղել, ինչը վկայում է «աշխատանքային մեծ ակտիվության մասին»: Օրինակ, զարգացած կրծքավանդակի և ուսագոտու դելտաձև մկանները հաստատում են այն հիպոթեզը, որ նա լավ մարզված աղեղնավոր է եղել:
Ազդրոսկրերը ևս լավ զարգացած են եղել, ինչը գիտնականները կապում են ինտենսիվ ձիարշավի հետ: Հատկանշական են նաև ոսկորների վնասվածքները: Դրանք ակնհայտորեն մարտում են ստացվել: Օրինակ, կնոջ ձախ ծնկի մեջ հայտնաբերվել է այնտեղ խցանված նետի երկաթե ծայրակալը: Ընդ որում,այդ վերքից նա ապաքինվել է մահից շատ առաջ:
Գիտնականները ևս 3 վերքի հետքեր են հայտնաբերել, որոնց հետևանքով էլ կինը, հավանաբար, մահացել է: Նրա ազդրերին պահպանվել են կացնով կամ թրով հասցված հարվածների հետքեր, իսկ սրունքը ծակված է:
Ըստ հայ հնագետների, վնասվածքների ու վերքերի քանակն արդեն իսկ վկայում է այն մասին, որ դրանք ոչ թե մեկ մարդ է հասցրել, այլ մի քանի: Դա կարող էր տեղի ունենալ մարտում:
«Հավանաբար, Կովկասում ապրող ժողովուրդներն իրոք ունեցել են կին-մարտիկներ: Նման բացահայտումները ենթադրում են, որ եղել են զինվոր կանայք, որոնց կյանքը համապատասխանում է ամազոնուհիների նկարագրությանը հունական միֆերում»,-գրում են գիտնականները:
Հնագետները կարծում են, որ մարտնչող կնոջ այդ տեսակն է ամազոնուհիների մասին հին հունական լեգենդի հիմքում, որի համաձայն ամազոնուհիները դաժան կանայք էին, որոնք ապրել են Փոքր Ասիայում, որը գտնվում է ժամանակակից Հայաստանի հարևանությամբ:
Գիտնականները նաև ենթադրում են, որ կինը եղել է հին ժամանակների ամենահզոր և զարգացած պետություններից մեկի՝ Ուրարտուի թագավորության մարտիկը: Ուրարտուի ծաղկման շրջանը թվագրվում է մ.թ.ա. IX-VI դարերով, որը սերտ մշակութային և առևտրային կապեր ուներ խոշորագույն կայսրությունների հետ՝ Միջերկրական ծովի ավազանից մինչև Հնդկաստան:

28 Ноябрь 2019 - 11:59 AMT
В высокогорье Армении археологи раскопали могилу женщины, которая, вероятно, была воином и погибла в бою не менее 2600 лет назад. Судя по обнаруженным на ее скелете ранам, она могла быть одной из тех самых амазонок, которых в своих мифах описывали древние греки.
Открытие совершила группа исследователей из Национальной академии наук Республики Армения, пишет «Российская газета» со ссылкой на Forbes.
Необычная могила была найдена еще в 2017 году в некрополе Бовер I в Лорийской области. В захоронении рядом с останками женщины лежали керамические сосуды и ювелирные изделия, которые датируются ранним армянским периодом (VIII-VI вв. до н.э.), это период процветания царства Урарту.
Анализ костей показал, что в могиле была погребена женщина, умершая в возрасте 20 лет. Из-за драгоценностей изначально ученые предположили, что она обладала высоким социальным статусом. Однако повторное изучение останков показало, что она, вероятно, была еще и воином.
Женщина обладала очень развитой и крепкой мускулатурой. Как пишут ученые, мышцы верхней части тела были очень сильными, что «указывает на значительную рабочую активность». Например, развитые грудные и дельтовидные мышцы подтверждают гипотезу о том, что она была хорошо обученным лучником.
Бедренные кости также были хорошо развиты, что ученые связывают с частой верховой ездой. Показателен и характер повреждений, найденных на костях. Они явно были получены в бою. Так, в левом колене женщины был обнаружен застрявший железный наконечник стрелы. Причем эта рана зажила задолго до ее смерти.
Исследователи обнаружили следы еще трех ранений, от которых, видимо, женщина и умерла. На ее бедрах сохранились отметины от рубленых ран, причиненных, предположительно, топором и мечом, а голень была проколота.
По мнению армянских археологов, само количество травм говорит о том, что «межличностное насилие было распространенным аспектом жизни». А их характер свидетельствует о том, что раны нанес не один, а несколько человек. Такое могло произойти в бою.
«Вероятно, у народов Кавказа действительно были женщины-воины, – пишут исследователи. – Подобные открытия предполагают существование настоящих женщин-воинов, чья жизнь соответствовала описаниям амазонок в греческих мифах».
Археологи считают, что именно этот тип женщины-воительницы мог быть положен в основу древнегреческой легенды об амазонках – свирепых женщинах, которые жили в восточной части Малой Азии, расположенной близко от современной Армении.
Ученые также предполагают, что женщина была воином царства Урарту – одного из самых развитых и мощных государств своего времени. Оно процветало с IX по VI века до нашей эры и имело тесные культурные и торговые связи с крупнейшими империями от Средиземноморья до Индии.