Ռուսաստանը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի լրագրողների փոխադարձ այցերը, ինչպես նաև այլ հումանիտար ակցիաներն, որոնք ուղղված են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շրջանակում բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելուն: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի տնօրեն Մարիա Զախարովան:
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչն ասել է. «Այցերը կայացել են նոյեմբերի 17-21-ը, մասնակցել են լրագրողներ Ադրբեջանից, Հայաստանից և Լեռնային Ղարաբաղից», հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այցերն իրականացվել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի աջակցությամբ: Մենք այդ համատեղ այցերը դիտարկում ենք որպես հայերի և ադրբեջանցիների միջև շփումներ հաստատելու մտադրությունների վկայություն: Կարծում ենք, որ նման հումանիտար ակցիաները, որոնք ուղղված են բնակչությանը խաղաղությանը նախապատրաստելուն, պետք է շարունակական լինեն, և մենք, անկասկած, կսատարենք դրանց»,-հավելել է Զախարովան:
Որպես հնարավոր այլ ուղղություն Զախարովան նշել է «կողմերի տարածքում կալանքի տակ գտնվող անձանց ճակատագրերի թեթևացումը»: Ըստ նրա, ՌԴ-ն «կշարունակի անհրաժեշտ միջնորդական աջակցություն ցուցաբերել կողմերին ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում»:
2019-ի ապրիլին ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարները, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի նախաձեռնությամբ, պայմանավորվել են գործնական աշխատանք սկսել մի շարք հումանիտար հարցերում, ներառյալ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների փոխայցելությունները:

Россия приветствует взаимные поездки журналистов Армении и Азербайджана, а также другие гуманитарные акции, направленные на подготовку населения к миру в рамках нагорнокарабахского урегулирования. Об этом заявила на брифинге директор департамента информации и печати МИД РФ Мария Захарова.
Официальный представитель дипведомства напомнила, что главы МИД Армении и Азербайджана на встрече, состоявшейся в Москве в апреле 2019 года по инициативе их российского коллеги Сергея Лаврова, согласились начать практическую работу по ряду гуманитарных вопросов, включая взаимные поездки представителей средств массовой информации, пишет ТАСС.
«Такие визиты состоялись в период между 17 и 21 ноября при координирующей роли личного представителя действующего председателя ОБСЕ, – отметила дипломат. – В них приняли участие журналисты из Азербайджана, Армении и Нагорного Карабаха. Мы рассматриваем это совместное мероприятие как показатель намерений сторон способствовать установлению контактов между армянами и азербайджанцами. Считаем, что подобные гуманитарные акции, направленные на подготовку населения к миру, следует продолжать, и мы будем, безусловно, их поддерживать».
Среди других возможных направлений совместных действий Захарова назвала «облегчение судеб лиц, находящихся в заключении на территории сторон». По ее словам, Россия «продолжит оказывать сторонам в нагорнокарабахском урегулировании необходимое посредническое содействие».