Շուտով տեղական շուկա կարող է մուտք գործել հայկական նոր ավիաընկերություն: Այս մասին ԱԺ-ում ասել է ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը՝ հավելեով, որ նոր ավիաընկերությունն արդեն հայտ է ներկայացրել՝ գրանցվելու նպատակով, հաղորդում է Factor.am-ը:
«Ավիաընկերության ներկայացուցիչները տեղեկացրել են, որ ամառային սեզոնից պատրաստվում են իրականացնել 13 ուղղությունով չվերթներ։ Հաշվի առնելով, որ ավիաընկերությունը նոր է բացվել, հնարավոր չէ կանխատեսել ուղևորահոսքը, բայց ավիաընեկությունը տեղեկացրել է, որ շաբաթական իրականացվելու է 41 չվերթ, այսինքն՝ տարվա ընթացքում ունենալու է 388,000 նստատեղ։ Միաժամանակ, ավիաընկերությունը տեղեկացրել է, որ մոտակա ամիսների ընթացքում կբացի ավելի քան 200 աշխատատեղ»,- ասել է Ռևազյանը։
Ազգային ժողովում քննարկվում է օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է օդի տուրքից ազատել նոր ուղղություններով չվերթները: Օրինագիծը ներկայացրել է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն: Ըստ Ռևազյանի՝ ուղևորահոսքը միայն առաջին տարվա ընթացքում կաճի մոտավորապես 300,000 ուղևորով:

Вскоре на авиационный рынок Армении может выйти новая армянская авиакомпания. Об этом 3 декабря в парламенте РА заявила председатель Комитета гражданской авиации Армении Татевик Ревазян, представляя соответствующий законопроект.
«Представители перевозчика отметили, что собираются с летнего сезона выполнять рейсы по 13 направлениям. Авиакомпания будет выполнять 41 рейс в неделю, то есть за год у нее будут 388,000 посадочных мест. Одновременно в ближайшие месяцы будет создано свыше 200 рабочих мест»,- сказала Ревазян, пишет Factor.am.
Планируется внести поправки в Закон РА «О государственной пошлине», которые простимулируют полеты по новым направлениям, которые не обслуживались в течение последних 12 месяцев. Предусмотренный законопроектом срок льготы предоставляется на 3 года (с возможностью продления еще на 2 года), он исчисляется в порядке убывания месяцев, начиная с выполнения первого полета авиакомпании.