Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող գործի շրջանակում մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Այս մասին հաղորդում են հատուկ քննչական ծառայությունից՝ հավելելով, որ ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի կազմակերպմամբ` պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով հափշտակվել է ընդհանուր առմամբ 489 մլն ՀՀ դրամ: Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Ըստ ՀՔԾ հաղորդագրության՝ Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր այն արարքի կատարման համար, որ նա, 2008 թվականի ապրիլի 9-ից մինչև 2018 թվականի ապրիլի 9-ը զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի պաշտոնը, իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, 2013 թվականի հունվարի 25-ից մինչև նույն թվականի փետրվարի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում կազմակերպել է պաշտոնատար մի խումբ անձանց կողմից պետությունից վատնելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գումարի հափշտակության կատարումը:
Ըստ ՀՔԾ հաղորդագրության՝ Սերժ Սարգսյանը, տեղյակ լինելով ծրագրի շրջանակներում ավելի էժան գնով դիզելային վառելիքի մատակարարի առկայության մասին, գիտակցել է, որ ավելի բարձր գին առաջարկած «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության հետ դիզելային վառելիքի մատակարարման սուբսիդիայի պայմանագիր կնքելու արդյունքում պետությունից անհիմն ելքագրվելու են առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ:
«Անտեսելով այդ հանգամանքը՝ նա «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության համար գործարքից առավելագույն շահույթ ապահովելու անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, իր ենթակայության ներքո գտնվող մի խումբ պաշտոնատար անձանց միջոցով կազմակերպել է ՀՀ կառավարությանը վստահված, պահուստային ֆոնդում գտնվող առանձնապես խոշոր չափերով գումարի` վատնելու եղանակով հափշտակության կատարումը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ՝ հավելելով, որ Սարգսյանը հանձնարարել է իրենից փաստացի ծառայողական կախվածության մեջ գտնվող պաշտոնատար անձանց՝ անկախ ստացված էժան գնային առաջարկներից, որպես մատակարար ընտրել «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերությանը:
ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ պահանջվող վառելիքի քանակը լրացվել է մինչև 17մլն լիտր, իսկ տրամադրված գումարի չափը՝ մինչև 1.8 մլրդ ՀՀ դրամ, որի կապակցությամբ 2013 թվականի մարտի 19-ին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության և «Ֆլեշ» ՍՊ ընկերության միջև կնքված պայմանագրով 2013 թվականի ապրիլի 2-ին նշված ընկերությանն է փոխանցվել ևս 31.7 մլն ՀՀ դրամ:
Արդյունքում` ծրագրի իրականացման ընթացքում, 2013 թվականի սեպտեմբերի 12-ից մինչև նոյեմբերի 23-ն ընկած ժամանակահատվածում իրացվել է 3.3 մլն լիտր դիզելային վառելիք, ինչի համար տրամադրված սուբսիդիայի գումարի չափը կազմել է 297 մլն ՀՀ դրամ: Մինչդեռ մատակարարման իրական հնարավորություններ ունեցող «Մաքսհուր» ՍՊ ընկերության առաջարկած գնով նույն քանակը մատակարարելու դեպքում սուբսիդիայի գումարը կկազմեր 231 մլն ՀՀ դրամ, այսինքն՝ փաստացի վճարված սուբսիդիայի գումարից վատնվել է 66 մլն ՀՀ դրամ ավելի վճարված գումարը:

Экс-президенту Армении Сержу Саргсяну предъявлено обвинение в хищении в особо крупных размерах. Об этом сообщает пресс-служба Специальной следственной службы РА.
Отмечается, что занимая пост президента Армении, Саргсян в период с 25 января по 7 февраля 2013 года организовал путем растраты хищение у государства средств в особо крупных размерах на сумму более 1 млн долларов (489.16 млн драмов). 24 января 2013 года правительство утвердило программу господдержки землепользователям, в рамках которой им было продано 17,041,300 литров дизельного топлива, выделенного на основании заявок областных администраций и организаций системы Минсельхоза РА. На участие в тендере заявки подали несколько компаний, в том числе «Максур» и «Флеш».
Отмечается, что самую низкую цену предложила компания «Максур», Минсельхоз представил эту заявку на утверждение правительства. Однако Саргсян, зная о лучшем предложении «Максур», проигнорировал его и, используя свое должностное положение, с помощью ряда подчиненных поручил сделать выбор в пользу компании «Флеш». В результате, решением правительства от 7 февраля 2013 года из резервного фонда правительства министерству сельского хозяйства было выделено свыше 1.7 млрд драмов на закупку 17,041,300 литров дизельного топлива. Эти деньги были перечислены на счета компании «Флеш». Впоследствии решением правительства объем требуемого топлива увеличился до 17,343,530 литров, а размер суммы – до 1.82 млрд драмов. 2 апреля 2013 года еще 31.7 млн драмов было передано вышеупомянутой компании в соответствии с контрактом, заключенным между Министерством сельского хозяйства Армении и ООО «Флэш» 19 марта 2013 года.
В итоге с 12 сентября по 23 ноября 2013 года было реализовано 3.3 млн литров дизеля, а размер предоставленной с этой целью субсидии составил 297.3 млн драмов. В то время как по ценам, предложенным «Максур», размер субсидии составил бы 231.24 млн драмов. Правительство таким образом переплатило 66 млн драмов.
На основании доказательств, полученных в рамках предварительного следствия, Саргсяну предъявлено обвинение по п. 1 ч. 3 ст. 179 УК Армении (присвоение или растрата имущества). В качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
Серж Саргсян занимал пост президента Армении с 9 апреля 2008 года по 9 апреля 2018 года. После этого еще около 2 недели занимал пост премьер-министра страны.