ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարի պետքարտուղար Ժան-Բատիստ Լեմուանը և ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի գծով օգնականի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիկերը, համատեղ հայտարարությամբ են հանդես եկել՝ հավատարմություն հայտնելով միջնորդությանը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում:
Համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները կոչ են արել կողմերին բովանդակային բանակցություններ վարել ըստ էության, առանց արհեստական ձգձգման կամ պայմանների:
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները դրական են գնահատում բռնության հարաբերական ցածր մակարդակը շփման գծում և սահմանին և երախտագիտություն են հայտնում կողմերին սրման ռիսկերի նվազեցման նպատակով կապի ուղիղ կանալների օգտագործման համար, ինչպես պայմանավորվել էին ԱԳ նախարարները 2019-ի հունիսին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած խորհրդակցությունների ժամանակ: Նրանք նաև ողջունում են հումանիտար միջոցների իրականացմանն ուղղված ջանքերը, որոնք ղեկավարները քննարկել են մարտին Վիեննայում հանդիպման ժամանակ և մշակվել ԱԳ նախարարների կողմից ապրիլին Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը՝ մասնավորապես, վերջերս տեղի ունեցած լրագրողների փոխայցերն ու կալանավորված անձանց միաժամանակյա ազատ արձակումը հունիսի 28-ին:
«Նշելով, որ նման ջանքերը կարևոր դերակատարություն ունեն խաղաղ կարգավորման առարկայական բանակցություններին նպաստող մթնոլորտի ձևավորմանը, 3 համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները կոչ են անում լրացուցիչ կոնկրետ մարդասիրական և անվտանգությանն ուղղված միջոցներ ձեռնարկել:
Համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները նաև կոչ են անում կողմերին անհետաձգելի կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել հումանիտար և անվտանգային միջոցների վերաբերյալ նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ուղղությամբ: Հաշվի առնելով զոհվածների հարազատների սարսափելի տառապանքները՝ կոչ ենք անում կողմերին կրկնապատկել ջանքերը՝ աջակցելով ԿԽՄԿ-ին անհետ կորած անձանց մասին տվյալների փոխանակման գործում, ինչպես այդ մասին հայտարարել են երկու ղեկավարները 2014-ին Փարիզում կայացած գագաթնաժողովում: Գնահատելով գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի զգալի ավանդը հրադադարի ռեժիմի պահպանման գործում, մենք նշում ենք ԵԱՀԿ դիտարկման առաքելության ընդլայնման վերաբերյալ երկխոսության վերսկսման անհրաժեշտությունը, ինչի մասին կողմերը պայմանավորվել են 2016-ին:
Մենք ողջունում ենք ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների, համանախագահերի հովանու ներքո, 2020-ի սկզբին կրկին հանդիպելու մտադրությունը՝ ակտիվացնելու համար բանակցությունները ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման առանցքային հարցերի շուրջ և աջակցել ամենաբարձր մակարդակով հետագա բանակցություններին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները կրկին անգամ հայտարարում են, որ արդար և երկարաժամկետ կարգավորումը պետք է հիմնված լինի, մասնավորապես, ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման վերաբերյալ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի, տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաև ժողովրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման սկզբունքների հիման վրա՝ հղում անելով 2009թ. համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարների և ՀՀ ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների համատեղ հայտարարությանը ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ Աթենքի նիստում, որը հետագայում հավանության է արժանացել ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի կողմից:
«Համանախագահ երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները ևս մեկ անգամ ընդգծում են, որ ստատուս քվոն անընդունելի է և հակամարտությունը չի կարող ռազմական լուծում ունենալ: Ուստի, կոչ ենք անում կողմերին բովանդակային բանակցություններ վարել ըստ էության, առանց արհեստական ձգձգման կամ պայմանների: Պատվիրակությունների ղեկավարները վստահություն են հայտնում որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը շարունակում է մնալ կայուն կարգավորմանն ուղղված ջանքերի անփոխարինելի կենտրոնը: Մենք կոչ ենք անում կողմերին համագործակցել միմյանց և Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, որոնց կհանձնարարենք շարունակել միջնորդական ջանքերը»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

The OSCE Minsk Group co-chairing countries have urged the parties to the Nagorno Karabakh conflict to engage in substantive negotiations "without artificial delays or conditions".
The Heads of Delegation of the Minsk Group co-chair countries (Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov, Secretary of State to the Minister for European and Foreign Affairs of France Jean-Baptiste Lemoyne, and Acting Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs of the United States Phil Reeker) said in a statement they remain strongly committed to mediating a peaceful settlement of the conflict.
They met Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers Zohrab Mnatsakanyan and Elmar Mammadyarov on the sidelines of the OSCE Ministerial Council meeting in Bratislava.
"The co-chair heads of delegation take positive note of the relatively low level of violence along the line of contact and international border and credit the sides for utilizing fully the direct communication links between them to reduce the risk of escalation, as the Foreign Ministers agreed during consultations in Washington in June. We welcome the concrete steps undertaken in the past year to reduce tensions and prepare the populations for peace, as the Co‑Chair countries called for in the Milan statement in December 2018 and as the Ministers agreed to do in Paris in January 2019. We commend efforts to implement the humanitarian measures discussed by the leaders during their meeting in Vienna in March and elaborated upon by the Foreign Ministers in Moscow in April, in particular the recently concluded exchange of journalists and the simultaneous release of prisoners on 28 June. Noting that such efforts play an important role in fostering an atmosphere conducive to substantive negotiations to reach a peaceful settlement, the three Heads of Delegation call for additional concrete humanitarian and security measures," the statement said.
"The co-chair heads of delegation urge the sides to take concrete steps without delay to implement earlier agreements on humanitarian and security measures. Bearing in mind the terrible human suffering of the bereaved, we call on the sides to redouble efforts to assist the International Committee for the Red Cross to exchange data on missing persons, as the two leaders committed to do during the Paris summit of October 2014. Recognizing the essential contribution of the Personal Representative of the Chairperson-in-Office (PRCIO) in maintaining the ceasefire, we note the need to resume discussions on expanding the PRCIO’s monitoring mission, which the parties agreed in 2016 to do."
The statement also welcomes the intention of the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia to meet again in early 2020 under co-chair auspices to intensify negotiations on the core issues of a peaceful settlement and to facilitate further talks at the highest level. The co-chair heads of delegation reiterated that a fair and lasting settlement must be based, in particular, upon the principles of the Helsinki Final Act of non-use of force or threat of force, territorial integrity, and the equal rights and self-determination of peoples, recalling the joint statement of the co-chair country heads of delegation and the Azerbaijani and Armenian Foreign Ministers at the OSCE Ministerial Council meeting in Athens in 2009, which was subsequently endorsed by the OSCE Ministerial Council. It should also embrace additional elements proposed by the Presidents of the co-chair countries in 2009-2012, they said.
"The co-chair heads of delegation stress once again that the status quo is unacceptable and there can be no military solution to the conflict. We therefore call on the sides to engage in good faith substantive negotiations without artificial delays or conditions," the statement went on to say.
"The co-chair heads of delegation express the conviction that the OSCE Minsk Group format remains the indispensable focal point for efforts to reach a sustainable settlement. We call upon the sides to co-operate with each other and with the Minsk Group co-chairs, whom we will instruct to continue their mediation efforts."