Հայաստանը առաջիկայում նոր ատոմակայան կառուցելու հեռանկար չի քննարկում: Այս մասին ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, հաղորդում է Aysor.am-ը:
«Հիմա Ռուսաստանը, Կորեան, ԱՄՆ-ն ավելի փոքր հզորությամբ ատոմակայանների պրոեկտներ ունեն, բայց դրանք դեռևս գործարկված չեն: Չեմ բացառում, որ ինչ-որ փուլում, երբ դրանք կգործարկվեն՝ Հայաստանը նման խնդիր կարող է դնել իր առաջ, բայց այս պահին այս էներգաբլոկը կարող է իր գործունեությունը շարունակել նախ մինչև 2026 թվականը, մինչդեռ հնարավոր է այն շահագործել մինչև 2036 թվականը», – ասել է նախարարը:
Նախարարը նշել է նաև, որ Ռուսաստանի կողմից համաձայնություն է ստացվել ՀԱԷԿ 2-րդ էներգաբլոկի արդիականացման աշխատանքների համար նախատեսված վարկի երկարացման ժամկետների մասով:
«Այս տարվա ընթացքում քննարկվում էր վարկի երկարացման խնդիրը: Այս պահին ունենք փոխհամաձայնություն և ՌԴ ֆինանսների նախարարի կողմից արդեն իսկ երկարացման համաձայնություն ստացվել է», – ասել է նա:

Minister of Territorial Administration and Infrastructures Suren Papikyan told reporters on Tuesday, December 10 that Armenia is not considering a new nuclear power plant for the near future.
“Currently Russia, Korea, the United States have projects of small capacity nuclear plants but they haven't been launched yet," the Minister said.
"I do not exclude that at some point after their launch Armenia may consider such an issue but the [current] power unit can operate at least until 2026 and up to 2036.”
Asked whether Armenia is nurturing the idea to exploit the energy unit until 2036, Papikyan said he doesn't want to run ahead but such an option was possible.