ԱՄՆ-ում գործող Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) անցկացրած հարցման համաձայն, ՀՀ քաղաքացիների 55%-ը կրկին կքվեարկեր իշխող «Իմ քայլը» դաշիգնքի օտին, երե ընտրությունները կայանային 2019-ի սեպտեմբեր-հոկտեմբերի կեսին: Մայիսին IRI-ն ֆիքսել էր, որ իշխող դաշինքի օգտին քվեարկել պատրաստ է հարցվածների 59%-ը։
Եվս 11% նշել է, որ կքվեարկի դաշինքին, եթե իր նախընտրած ուժը չմասնակցի ընտրություններին։ Մայիսին ցուցանիշը 6% էր։
Տվյալները հավաքվել են ՀՀ ամբողջ տարածքում 2019-ի սեպտեմբերի 20-ից հոկտեմբերի 13-ը: Մասնակցել է 18 տարեկանից բարձր ՀՀ 1200 մշտական բնակիչ: Հարցմանը մասնակցել են երկրի տարբեր մարզերի ներկայացուցիչներ, տարբեր տարիքի և երկու սեռերի:
Ըստ հարցման, մասնակիցների 19%-ը կքվեարկեր «Բարգավաճ Հայաստանի» օգտին, 6%-ը՝ «Լուսավոր Հայաստանի», 4%-ը՝ Հանրապետական կուսակցության և միայն 3%-ը՝ ՀՅԴ-ի:
Միևնույն ժամանակ հարցման մասնակիցների 59%-ը հայտարարել է, որ երբեք չի քվեարկի ՀՀԿ օգտին, իսկ 17%-ն ու 11%-ը հայտարարել են, որ չեն քվեարկի ՀՅԴ-ի և «Իմ քայլի» օգտին համապատասխանաբար:
Ըստ հարցման, վերջին տարում հետաքրքրությունը քաղաքականության հանդեպ բնակչության շրջանում նվազել է՝ 2018-ի 40%-ից հասնելով 19%-ի:
Բացի այդ, մասնակիցների 66%-ը կարծում է, որ կառավարությունը բավարար ջանք է գործադրում կոռուպցիայի դեմ պայքարում՝ 2018-ին այդ ցուցանիշը 59% էր: Իսկ 70%-ը կարծում է, որ կառուպցիայի դեմ պայքարն արդյունավետ է: Սակայն 25%-ը նշել է, որ կոռուպցիան բացասաբար է ազդել իրենց վրա վերջին 12 ամսում:
2018-ի օգոստոսին ՀՀ-ում անցկացված հարցման մեջ նշվում էր, որ ԵԼՔ դաշինքի օգտին կքվեարկեր 66%-ը, ԲՀԿ-ի օգտին՝ 13%-ը, ՀՀԿ-ի օգտին՝ 4%-ը:

Согласно новому общенациональному опросу, проведенному Международным республиканским институтом (МРИ) в Армении, 55% армян проголосовали бы за правящий блок «Мой шаг», если бы в следующее воскресенье были проведены парламентские выборы.
Данные были собраны по всей Армении в период с 20 сентября по 13 октября 2019 года путем личных интервью в домах респондентов. Выборка состояла из 1200 постоянных жителей Армении старше 18 лет и имеющих право голоса. В опросе приняли участие респонденты из разных регионов страны, разных возрастов и обоих полов.
Так, согласно опросу, 19% респондентов проголосовали бы за «Процветающую Армению», 6% – за «Светлую Армению», 4% – за Республиканскую партию Армении и только 3% – за АРФ «Дашнакцутюн».
В то же время 59% респондентов заявили, что никогда не будут голосовать за РПА, а 17% и 11% заявили, что не отдадут свои голоса партиям «Дашнакцутюн» и «Мой шаг» соответственно.
Согласно опросу, за последний год интерес к политике среди населения снизился – с 40% в 2018 году до всего 19% в 2019 году.
Кроме того, 66% респондентов считают, что правительство делает достаточно для борьбы с коррупцией (по сравнению с 59% в 2018 году), а 70% считают, что борьба с коррупцией была эффективной. Однако 25% отметили, что коррупция оказала на них негативное влияние за последние 12 месяцев.
В опросе, проведенном в РА в июле 2019, отмечалось, что за блок «Мой шаг» проголосовали бы 59% респондентов, за «Процветающую Армению» – 12%, за Республиканскую партию Армении – 5%.