Շվեդական Roxette փոփ-ռոք խմբի մենակատար Մարի Ֆրեդրիկսոնը մահացել է 61 տարեկանում: Այդ մասին հայտնել է նրա մենեջեր Մարի Դիմբերգը:
«Մեծ վշտով հայտնում ենք, որ մեր սիրված արտիստներից մեկը հեռացել է կյանքից: Մարի Ֆրիդրիկսոնը մահացել է դեկտեմբերի 9-ի առավոտյան տևական հիվանդությունից հետո»,-ասվում է Դիմբերգի հայտարարության մեջ, գրում է Lenta.ru-ն:
Roxette-ի մեկ այլ մասնակից Պեր Գեսլեն ցավակցություն է հայտնել: «Իմ ամբողջ սերը նրա և իր ընտանիքի հետ է: Կյանքը երբեք նախկինը չի լինի»,-ասել է նա:
2002-ին Ֆրեդրիկսոնի մոտ ախտորոշվել է ուղեղի քաղցկեղ: 2016-ին Roxette-ը հայտարարեց համերգային գործունեությունը դադարեցնելու մասին: Այն ժամանակ երգչուհին ասաց, որ բժիշկները խորհուրդ են տվել ձեռնպահ մնալ շրջագայություններից, քանի որ նա խնդիրներ ուներ հիշողության և տեղաշարժի հետ կապված:
Ֆրեդրիկոսնն ու Գեսլեն ստեղծել են Roxette-ը 1986-ին: 1989-ին The Look երգը համաշխարհային փառք բերեց խմբին: Իր պատմության ընթացքում շվեդական կոլեկտիվը 557 համերգ է տվել: Roxette-ի 4 երգ առաջին տեղն է գրավել Billboard-ի ամերիկյան չաթերում: Խումբը վաճառել է ալբոմների ավելի քան 75 մլն օրինակ:

Солистка шведской поп-рок-группы Roxette Мари Фредрикссон умерла на 62-м году жизни. Об этом сообщила менеджер исполнительницы Мари Димберг.
«С большой грустью мы вынуждены объявить, что одна из наших любимых артисток ушла от нас. Мари Фредрикссон скончалась утром 9 декабря в апартаментах после продолжительной болезни», — говорится в заявлении Димберг, пишет Lenta.ru.
Другой участник Roxette Пер Гессле выразил соболезнования в связи с случившимся. «Вся моя любовь с ней и с ее семьей. Жизнь никогда не будет прежней», — отметил он.
В 2002 году у Фредрикссон диагностировали рак мозга. В 2016 году Roxette объявили о прекращении концертной деятельности. Тогда певица пояснила, что врачи посоветовали ей воздержаться от гастролей, так как она испытывала проблемы с памятью и передвижением.
Мари Фредрикссон и Пер Гессле создали Roxette в 1986 году. В 1989-м песня The Look принесла группе мировую славу. За свою историю шведский коллектив дал 557 концертов. Четыре песни Roxette занимали первое место в американских чартах Billboard. Общее число проданных группой альбомов превышает 75 миллионов копий.