Սկանդալային ճանաչում ստացած հոլիվուդյան պրոդյուսեր Հարվի Վայնշտեյնը նախնական համաձայնության է եկել իրենց սեռական ոտնձգությունների մեջ մեղադրող կանանցից շատերի հետ և $25 մլն կվճարի նրանց: Այդ մասին հայտնել է դերասանուհիներից մեկի փաստաբանը:
Գումարը կբաշխվի ավելի քան 30 դերասանուհիների և նախկին աշխատակցուհիների միջև, որոնք դատի են տվել 67-ամյա պրոդյուսերին տարբեր հանցագործությունների համար՝ սեռական ոտնձգություններից մինչև բռնաբարություն, գրում է «Կոմերսանտը» AFP-ի վրա հղումով:
Դերասանուհի Պաս դե լա Ուերտի փաստաբան Ահարոն Ֆիլերն ասել է, որ ակնկալում է, որ իր հաճախորդուհին, որը մեղադրում է Հարվի Վայնշտեյնին 2010-ին տեղի ունեցած բռնաբարության մեջ, կլինի համաձայնության կողմերից մեկը: Այն պետք է ստորագրվի բոլորի կողմից և ստանա դատարանի հավանությունը:
Հարվի Վայնշտեյնին մեղադրողների թվում են հայտնի դերասանուհիներ Անջելինա Ջոլին, Գվինեթ Փելթրոուն և Սալմա Հայեկը, թեև նրանցից ոչ մեկը դատավարության մասնակից չէ: Պրոդյուսերին մեղադրողներից մեկը՝ Քեթրին Քենդալը, հայտարարել է, որ հիասթափված է այդ գործարքից, սակայն, համաձայնվել է, որպեսզի մյուս կանայք չզրկվեն գումարից:
Սեռական ոտնձգությունների հետ կապված սկանդալը բռնկվեց 2017-ի հոկտեմբերին և սկզբից առնչվում էր միայն Վայնշտեյնին, սակայն, ավելի ուշ բազում կանայք սկսեցին նմանատիպ մեղադրանքներ հնչեցնել դերասանների ու ռեժիսորների դեմ:

12 Декабрь 2019 - 07:53 AMT
Скандально известный голливудский продюсер Харви Вайнштейн достиг предварительного соглашения на сумму в $25 млн со многими своими предполагаемыми жертвами преступлений на сексуальной почве. Об этом рассказал адвокат одной из актрис.
Деньги будут распределены между более чем 30 актрисами и бывшими сотрудницами, которые подали в суд на 67-летнего продюсера за различные преступления — от сексуальных домогательств до изнасилований, пишет «Ъ» со ссылкой на AFP.
Аарон Филлер, адвокат актрисы Пас де ла Уэрта, рассказал, что ожидает, что его клиентка, которая обвиняет Харви Вайнштейна в изнасиловании в 2010 году, будет одной из сторон соглашения. Оно должно быть подписано всеми сторонами и получить одобрение суда.
В число тех, кто обвиняет Харви Вайнштейна, входят известные актрисы — Анжелина Джоли, Гвинет Пэлтроу и Сальма Хайек — хотя ни одна из них не является участницей процесса. Одна их тех, кто обвиняет продюсера, Кэтерин Кендалл, заявила, что была разочарована этой сделкой, но согласилась на нее, потому что не хотела, чтобы другие женщины остались без выплат.
Секс-скандал, в центре которого оказался Харви Вайнштейн, разгорелся в октябре 2017 года. Изначально он касался только продюсера, но потом многие женщины стали публично жаловаться на домогательства актеров и режиссеров.