ՌԴ Պետդուման երրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է օդանավակայաններում ծխելու համար նախատեսված գոտիների վերաբացման մասին օրինագիծը:
Պայմաններից մեկն այն է, որ ծխելու համար նախատեսված տարածքները պետք է այնպես տեղաբաշխվեն, որպեսզի այլ տարածքներից ծխողները չերևան: Ծխարանները կտեղակայվեն օդանավակայանների միայն տարանցիկ գոտիներում, հայտնում է «Վեդոմոստին»:
2013-ին Ռուսաստանում հակածխախոտային օրենք ընդունվեց, որով արգելվում է ծխելը պետական հաստատություններում, թատրոններում և այլ հասարակական վայրերում, այդ թվում՝ օդանավակայաններում: Օդանվակայանները բազմիցս դեմ են հանդես եկել այդ արգելքին: Օրինակ, «Շերեմետևոն»:

12 Декабрь 2019 - 11:51 AMT
Госдума РФ приняла в третьем и окончательном чтении законопроект о возвращении зон для курения в аэропорты, сообщается на сайте нижней палаты парламента.
Одно из основных условий – курительные комнаты должны быть размещены так, чтобы из других помещений не было видно курящих. Курилки будут расположены только в транзитных зонах аэропортов, пишут «Ведомости».
В 2013 году в России был принят антитабачный закон, запрещающий курение в госучреждениях, театрах и других общественных местах, в том числе и аэропортах. Многие аэропорты неоднократно выступали против запрета. К примеру, «Шереметьево».