ՀՀ նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը դարձել է ՌԴ կառավարությանը կից Փորձագիտական խորհրդի նախագահության անդամ: ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հաստատել է նախագահության կազմը:
Փորձագիտական խորհրդի նախագահության աշխատանքը կհամակարգի ՌԴ նախագահի աշխատակազմի նախկին ղեկավար Ալեքսանդր Վոլոշինը: Կարեն Կարապետյանից բացի, նախագահության անդամ են նշանակվել ՌԴ կառավարության 3 նախկին նախագահներ՝ Վիկտոր Զուբկովը, Սերգեյ Ստեպաշինը և Միխայիլ Ֆրադկովը, հայտնում է Interfax.ru-ն:
Փորձագիտական խորհրդի նախագահության կազմում է նաև «Էրմիտաժի» ղեկավար Միխայիլ Պիոտրովսկին և գիտական ու մշակութային շրջանակների այլ ներկայացուցիչներ:
Փորձագիտական խորհրդի նախագահությունը նոր մարմին է, այն ձևավորվել է 2019-ի հոկտեմբերի 31-ին: Անդամները 15-ն են: Դա մշտական գործող մարմին է, որը ձևավորելու է Փորձագիտական խորհրդի դիրքորոշումը ռազմավարական հարցերում:
Կարեն Կարապետյանը նաև «Գազպրոմբանկի» վարչության խորհրդական է և «Զառուբեժնեֆտի» տնօրենների խորհրդի անդամ:

13 Декабрь 2019 - 07:51 AMT
Бывший премьер-министр Армении Карен Карапетян вошел в президиум экспертного совета при правительстве России. Состав президиума экспертного совета утвержден премьером РФ Дмитрием Медведевым.
В распоряжении Медведева Карапетян обозначен как советник предправления Газпромбанка, он также входит в совет директоров российской «Зарубежнефти».
Экс-глава президентской администрации РФ Александр Волошин стал координатором экспертного совета при правительстве РФ. В состав президиума экспертного совета вошли также Виктор Зубков, Сергей Степашин и Михаил Фрадков, пишет «Интерфакс».
В президиум вошли и представители научных кругов: ректор МГУ Виктор Садовничий, декан экономфака МГУ Александр Аузан, ректор РАНХиГС Владимир Мау и другие.
Президиум экспертного совета – новый орган, он введен постановлением правительства от 31 октября. Всего в нем 15 человек. Это постоянно действующий орган. Он определяет основные направления деятельности Экспертного совета и формирует его позицию по стратегическим вопросам, относящимся к полномочиям правительства. Координатор готовит заседания президиума, взаимодействует с аппаратом правительства.