Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը ադրբեջանական CBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չկա՝ հավելելով, որ հայ պաշտոնակցի հետ բանակցություններում քննարկվում են «կոնկրետ և իրական պահեր»:
Նա ասել է, թե բանակցությունների ընթացքում հայկական կողմը տարբեր փաստաթղթեր է առաջ քաշել, որոնցից վերջինը «Լավրովի պլանն» էր:
«Լավրովի պլանը» դա մոտ 2 տարի առաջ Մոսկվայում տեղի ունեցած սերտ բանակցությունների արդյունք է, բայց միևնույն է այն հիմնված է Մադրիդյան սկզբունքների վրա: Կա ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների 2019-ի մարտի 9-ի հայտարարությունը, որտեղ ներկայացված է միջնորդների տեսլականը բանակցություններում առաջ շարժվելու վերաբերյալ: Էությունը շատ պարզ է՝ փուլայնություն: Առաջին փուլում դուրս են բերվում զորքերը, ադրբեջանական բնակչությունը վերադառնում է, դրան հաջորդում է անվտանգության ապահովումն ու կոմունիկացիաների կարգավորումը: Ուստի մեր առաջարկը հայկական կողմին կարելի է բնութագրել որպես «խաղաղություն բարգավաճման հեռանկարով»,-ասել է ադրբեջանցի նախարարը:
Մամեդյարովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը խնդրել է համանախագահներին զեկույց պատրաստել անվտանգության հարցի վերաբերյալ: «Մենք առարկայորեն քննարկել ենք այդ հարցը: Հայաստանի համար, ըստ իրենց ԱԳ նախարարի, կարևոր են կարգավիճակն ու անվտանգությունը: Ինչ է կարգավիճակը հասկանալի է, իսկ ի՞նչ է անվտանգությունը: Համանախագահներն էլ են ուզում այդ պահը հասկանալ: Պետք է անվտանգության բանաձև լինի, երբ ադրբեջանական բնակչությունը վերադառնա ազատագրված տարածքներ: Ղարաբաղի հայ բնակչությունը մեր քաղաքացիներն են և նրանց անվտանգությունը կապահովվի ամբողջ ծավալով: Բայց դա մեր ընկալումն է, իսկ ինչպիսի՞ն է հայերինը»,-ասել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը:
Ավելի վաղ Երևանում, անդրադառնալով ԼՂՀ կարգավորման հարցին, Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում ասել է, որ առանց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համաձայնության որևէ պայմանավորվածության հասնել չի ստացվի:«Բոլորին հասկանալի է, որ առանց Լեռնային Ղարաբաղի համաձայնության որևէ համաձայնագիր կնքելն անհնար է: Հայաստանն այն պարզապես չի ստորագրի: Ուզում եմ նշել, թե մեր հանդիպման ընթացքում ինչ ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Նա հիշեցրերց իր հանրային ելույթը, որտեղ նշել էր, որ վերջնական համաձայնագիրը պետք է հաշվի առնի Հայաստանի, Ղարաբաղի և Ադրբեջանի հետաքրքրությունները: Սրա հետ դժվար է վիճել»,- նշել է Լավրովը:

Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov has said there is no alternative to the negotiations on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, adding that “concrete and real moments” are being discussed with the Armenian Foreign Minister.
In an interview with the Azerbaijani television channel CBC, Mammadyarov noted that during the negotiations various documents have appeared from the Armenian side, the last of which being "the Lavrov Plan".
"The Lavrov Plan is the result of intense discussions in Moscow dating back some two years. But it is still based on the "Madrid principles"," the Azerbaijani Foreign Policy Chief said.
"There is a statement from March 9, 2019 by the co-chairs of the OSCE Minsk Group, which just defines the vision of mediators to move forward in the negotiations. The essence is very simple – phasing.
"The first stage envisages the withdrawal of troops, the return of the Azerbaijani population, ensuring security, establishing communications. Therefore, our proposal to the Armenian side can be described as “piece with the prospect of prosperity."
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov declared in Yerevan on November 11 that without the consent of the people of Nagorno Karabakh, it will not be possible to reach any agreements.
Asked how he sees the solution to the conflict, given that Baku insists on a resolution that only respects Azerbaijan’s territorial integrity, Lavrov repeated Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s formula that the agreement should take into account the interests of all three parties.