Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն ողջունում է ԱՄՆ Սենատի կողմից 1915-1923 թթ. Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող 150 բանաձևի ընդունումը, ինչը կարող է կարևորագույն և գործնական նշանակություն ունենալ ցեղասպանությունների դատապարտման և կանխարգելման գործում։
«Շնորհավորում և խորապես շնորհակալ ենք Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբին և Ամերիկայի հայկական համագումարին կատարած ահռելի աշխատանքի համար՝ ի շահ հայ ժողովրդի և պատմական արդարության վերականգնման»,-ասվում է հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է նախարարության ֆեյսբուքյան էջում:
Դեկտեմբերի 12-ին ԱՄՆ սենատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև։ Սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսի և Թեդ Կռուզի կողմից ներկայացված թիվ 150 բանաձևը, որն ընդունվել է միաձայն:

13 Декабрь 2019 - 09:54 AMT
Министерство иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабхской Республики) приветствует принятие Сенатом США резолюции 150, в которой признается и осуждается Геноцид армян в Османской империи 1915 года, что может иметь решающее и практическое значение для осуждения и предотвращения геноцидов. Об этом говорится в заявлении МИД Арцаха на станице в Facebook.
«Мы поздравляем и глубоко благодарим Армянский национальный комитет Америки и Армянскую ассамблею Америки за их огромную работу в интересах армянского народа и восстановление исторической справедливости», – говорится в заявлении.