Թուրքիայում ԱՄՆ-ի դեսպան Դեյվիդ Սաթերֆիլդը ամերիկյան Սենատում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունման կապակցությամբ հրավիրվել է Թուրքիայի արտգործնախարարություն:
Դիվանագիտական աղբյուրներին հղում տվող թուրքական լրատվամիջոցների տեղեկացմամբ՝ Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Սեդաթ Օնալը ԱՄՆ-ի դեսպանին հայտնել է Սենատի ընդունած բանաձևի վերաբերյալ Թուրքիայի դիրքորոշումը, հայտնում է Ermenihaber-ը։
Բացի այդ էլ ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպանատան մամուլի խոսնակը հարցազրույց է տվել թուրքական պետական Anadolu լրատվական գործակալությանը և նշել, որ ամերիկյան իշխանության դիրքորոշումն այդ բանաձևի ընդունումից հետո փոփոխություն չի կրել: Ըստ նրա՝ ԱՄՆ-ի դիրքորոշումն արտացոլվել է ապրիլին նախագահ Թրամփի արած հայտարարության մեջ։
Թուրքիայի արտգործնախարարությունը հայտարարություն է տարածել ԱՄՆ-ի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ընդունման կապակցությամբ՝ նշելով, որ որոշումը «զուրկ է պատմական ու իրավական հիմքից» և իրենց համար որևէ իրավական ուժ չունի ու ոչինչ չի պարտավորեցնում:
Դեկտեմբերի 12-ին ԱՄՆ սենատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև։ Սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսի և Թեդ Կռուզի կողմից ներկայացված թիվ 150 բանաձևը, որն ընդունվել է միաձայն:

Turkey has summoned the U.S. ambassador to Ankara over a resolution passed by U.S. lawmakers recognizing the Armenian Genocide, RFE/RL reports.
Turkish Deputy Foreign Minister Sedat Onal conveyed Turkey's dismay over the move to envoy David Satterfield, the Foreign Ministry said on December 13, the day after the U.S. Senate unanimously passed the resolution.
The House of Representatives overwhelmingly passed a similar nonbinding measure in October.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinian expressed his "gratitude" on behalf of the Armenian people for this "important and historic decision."
Turkish officials have warned that the two votes in the U.S. Congress would deal a blow to the already fragile ties between the two NATO allies, with Vice President Fuat Oktay calling the Senate resolution an attempt at "rewriting history based on lies."
AFP quoted a U.S. Embassy spokesman in Ankara as saying the Senate vote didn't change the administration's position, pointing out that U.S. President Donald Trump had stopped short of calling the mass killing genocide.