Սպիտակ տունը չի փոխի իր դիրքորոշումը Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային սպանությունների վերաբերյալ՝ չնայած ԱՄՆ կոնգրեսի կողմից ընդունված բանաձևին: Այս մասին հայտարարել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Պետդեպարտամենտը, հաղորդում է BBC-ն:
Նշվում է, որ հայտարարությունը փաստում է, որ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը պաշտոնապես չի փոխվում: Պետդեպի այս հայտարարությունն արվել է ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև հասունացած խիստ հակասությունների ֆոնին:
«Մեր դիրքորոշումն արտացոլված է նախագահ Թրամփի՝ ապրիլին հնչեցրած հայտարարության մեջ»,- ասվում է Պետդեպի հայտարարությունում:
Ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, Թրամփն ավելի քան 1,5 մլն մարդու սպանդն ու տեղահանումն անվանել էր 20-րդ դարի ամենածանր հանցագործություններից մեկը՝ չարտասանելով սակայն «ցեղասպանություն» բառը:

The U.S. State Department said that recent congressional action to recognize the Armenian Genocide does not reflect the policy of U.S. President Donald Trump's administration, the Voice of America reports.
In a short statement Tuesday, December 17, the department said the Trump administration's position on the matter is unchanged.
The Senate voted unanimously last week to recognize the mass killings of 1.5 million Armenians by Ottoman Turks a century ago as a genocide. The House had previously adopted a similar bill in the face of stark protests from NATO ally Turkey.
"The position of the Administration has not changed," State Department spokeswoman Morgan Ortagus said in a terse two-sentence statement. "Our views are reflected in the president’s definitive statement on this issue from last April."
On April 24, President Donald Trump commemorated Armenian Remembrance Day in a statement that honored "the memory of those who suffered in one of the worst mass atrocities of the 20th century." In keeping with longstanding U.S. policy, the statement did not use the term “genocide."