2020-ի հունվարի 1-ին Երևանում՝ Անգլիական այգում պլանետարիում կբացվի: Այն կցուցադրի ֆիլմեր տիեզերքի ծագման, աստղերի և մոլորակների ձևավորման, ինչպես նաև տիեզերագնացության և տիեզերական տեխնոլոգիաների զարգացման մասին:
Նախագիծը ստեղծվել է Սանկտ Պետերբուրգի Պլանետարիում 1 թիմի (գմբեթի տրամագծի առումով ամենամեծը աշխարհում) և պլանետարիումի առաջատար դիզայներ Գրիգոր Մաշուրյանի կողմից, ասվում է Պլանետարիումի ֆեյսբուքյան էջում:
Պլանետարիումը կունենա 14 մ տրամագիծ ունեցող էկրան և կտեղավորի մինչև 50 մարդ: Հանդիսատեսի տեղակայումը կլինի հարմար պարկերի վրա, այդպիսով հնարավոր կլինի բառացիորեն պառկել և նայել աստղային երկնքին:
«Հատկապես ներկայումս շատ կարևոր է երեխաների ձգտումը դեպի տեխնիկական մասնագիտությունները, որպեսզի մեր երկրում աճեն ավելի շատ ինժեներներ, ովքեր կձևավորեն Հայաստանի ապագա զարգացումը: Պլանետարիումը հիանալի կրթական ծրագիր է պարունակում Եվրոպական տիեզերական հասարակության (ESO) կինոնկարներից և «Պալենատարիում 1» կինոստուդիայում ստեղծված ֆիլմերից»,-ասել է Գրիգոր Մաշուրյանը:
Պլանետարիումը պլանավորում է անցկացնել նաև օպերային, սիմֆոնիկ և ջազային համերգներ, ինչպես նաև պաշտոնական միջոցառումներ և ներկայացումներ:
Երևանում առաջին պլանետարիումը բացվել է 1952-ին՝ Կապույտ մզկիթում: 1980-ին այն տեղափոխվել է նոր շենք և գործել է մինչև 1990-ականների սկիզբը, հետո փակվել է:

В Ереване в полночь 1 января 2020 года откроется первый в Армении планетарий.
Как сообщается на странице планетария в Facebook, в нем будут демонстрироваться фильмы про зарождение вселенной, формирование звезд и планет, а также про развитие космонавтики и технологий освоения космоса.
Планетарий будет действовать на территории Английского парка.
Проект создан совместно командой «Планетарий 1» Санкт-Петербурга (крупнейший в мире по диаметру купола) и ведущим дизайнером студии планетария Григором Машуряном.
Планетарий, который будет оснащен экраном диаметром 14 метров, будет вмещать до 50 человек. Зрители смогут устроиться на удобных креслах: таким образом можно будет в прямом смысле лежать и смотреть на звездное небо.
«Особенно важно в настоящее время прививать детям тягу к техническим специальностям, чтобы в нашей стране росло больше инженеров, которые будут формировать будущее развитие Армении. В планетарии собрана прекрасная образовательная программа из фильмов Европейского космического общества (ESO) и фильмов, созданных в студии Паленатрия 1», – отметил Машурян.
В планетарии планируется проводить оперные, симфонические и джазовые концерты, а также официальные мероприятия и перфомансы.
Это не первый планетарий в Армении. Впервые планетарий в Ереване появился в 1952 году на территории Голубой мечети, а в 1980-м был перенесен в другое здание на улице Пушкина, но с 1990 года перестал действовать.