Ադրբեջանի դատախազությունը մեղադրանք է առաջադրել Ուկրաինայից Ադրբեջան արտահանձնված բլոգերին: Նրան մեղադրում են զանգվածային անկարգությունների կոչ անելու համար:
Բաքվի դատարանը դեռևս 2019-ի օգոստոսի 22-ին Իսաևին կալանավորելու որոշում էր կայացրել, ուստի բլոգերը դեկտեմբերի 14-ից գտնվում է քննչական մեկուսարանում, հայտնում է Interfax.az-ը:
Իսաևն Ադրբեջան էր արտահանձնավել դեկտեմբերի 12-ին՝ Ուկրաինայի միգրացիոն օրենսդրությունը խախտելու համար:
39-ամյա Իսաևը երկար տարիներ բնակվել է ՌԴ-ում, Սանկտ Պետերբուրգում: Նա 20 տարի առաջ ստացել է ՌԴ անձնագիր, Իսաևը տեսաբլոգ էր վարում Ադրբեջանում քաղաքական իրադարձությունների մասին: Սակայն ՌԴ իշխանությունները զրկել են Իսաևին Ռուսաստանի քաղաքացիությունից, որից հետո նա տեղափոխվել է Ուկրաինա:

The Prosecutor General of Azerbaijan has charged blogger Elvin Isayev with "open calls against the state and calls for riots."
Azerbaijan’s State Migration Service announced that Isayev was deported from Ukraine on December 12 "for violating Ukrainian immigration law."
After being provided "temporary shelter after a voluntary medical examination", Isayev was transferred to a pre-trial detention centre,the Migration Service added.
The Nasimi District Court issued a warrant for Isayev’s arrest on 22 August, based on an investigation by Azerbaijan’s Prosecutor General's Office for Grave Crimes.
Family and friends have claimed Isayev was kidnapped in Ukraine at the behest of the Azerbaijani authorities, because of his publications criticising the Azerbaijani authorities.