Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, որի կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխման մտադրությունը լուրջ դիմադրություն է առաջացրել երկրում, կհրաժարվի հատուկ նախագահական թոշակից, երբ հեռանա պաշտոնից: Այդ մասին հայտարարել է Ելիսեյան պալատը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ըստ 1955-ին ընդունված օրենքի, Ֆրանսիայի նախագահները պաշտոնից հեռանալուց հետո ամսական մոտ 6,200 եվրո են ստանում (նշված է չհարկված գումարը):
Մակրոնը կհրաժարվի թոշակից և կփոխի երկրի բարձրաստիճան անձանց համար գործող կարգը՝ համահունչ դարձնելով այն նոր կենսաթոշակային համակարգին: 42-ամյա Մակրոնը, նույնիսկ եթե երկրորդ անգամ վերընտրվի, պաշտոնից հեռանալուց հետո բավական ժամանակ կունենա մինչ կենսաթոշակային տարիքը: Սակայն, նա կհրաժարվի արտոնություններից, «իր գործողություններում հետևողական լինելու համար»:
Բացի այդ Ֆրանսիայի նախագահը, որն այցով գտնվում է Կոտ դ' Իվուարում, կոչ է արել ազգային երկաթուղային ընկերությանը Սուրբծննդյան տոների կապակցությամբ դադարեցնել գործադուլը, որը կաթվածահար է արել երկաթուղային երթևեկությունը Ֆրանսիայի զգալի մասում:

Президент Франции Эмманюэль Макрон, чьи планы по реформе пенсионной системы вызвали серьезные протесты в стране, откажется от специальной президентской пенсии, когда уйдет с поста президента. Об этом заявили в Елисейском дворце, пишет Deutsche Welle.
В соответствии с законом, принятым в 1955 году, президенты Франции после ухода с должности имеют право получать пенсию в размере около 6 200 евро в месяц до вычета налогов.
Макрон откажется от прав на президентскую пенсию и изменит существующую схему для высших лиц страны, чтобы привести ее в соответствие с новой французской пенсионной системой. 42-летний Макрон, даже в случае переизбрания на второй срок, после ухода с поста главы государства не скоро достигнет пенсионного возраста, однако он откажется от привилегий, «чтобы быть последовательным» в своих действиях, заявили в администрации.
Кроме того, французский лидер, находясь с визитом в Кот-д'Ивуаре, призвал работников национальной железнодорожной компании на время рождественских каникул приостановить забастовку, которая парализовала движение в большей части Франции. Макрон заявил, что многие жители страны хотят на Рождество увидеть друг друга, и это следует учитывать.