Ոսկու արդյունահանությամբ զբաղվող «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը դեկտեմբերի 23-ին հայտարարել է, որ դուստր ընկերությունների հետ միասին (Lydian Canada Ventures Corporation-ը և Lydian UK Corporation Limited-ը) ստացել է պաշտպանություն՝ համաձայն՝ «Ընկերությունների կրեդիտորներին պարտքերի մարման մասին» ակտի (CCAA):
Նաև թույտվություններ են ստացվել հօգուտ «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ին, Lydian International Holdings Limited, Lydian Resources Armenia Limited և Lydian U.S. Corporation.
«Ընկերությունների կրեդիտորներին պարտքերի մարման մասին» Կանադայի խորհրդարանի օրենսդրական ակտը թույլ է տալիս անվճարունակ կորպորացիաներին, որոնք արդեն $5 մլն-ից ավելի պարտք են իրենց պարտատերերին, վերակառուցել իրենց գործնական և ֆինանսական գործունեությունը:
Դատարանը CCAA պաշտպանություն է ապահովել տասնօրյա ժամկետով, որը լրանում է 2020 թվականի հունվարի 2-ին: CCAA-ի պաշտպանության տակ գտնվելով՝ ընկերություններին պարտատերը կամ մեկ այլ անձ չի կարող որևէ իրավունք ներկայացնել՝ Lydian Canada, Lydian UK և դուստր ընկերությունների, այդ թվում «Լիդիան Արմենիա» ընկերության դեմ:
2018-ի հունիսից Հայաստանում ակտիվիստները բողոքում են Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ: Չնայած բազմաթիվ հրապարակումներին և հայտարարություններին, որ ընկերության կողմից Ամուլսարի շահագործումը դադարեցնելու որևէ իրավական հիմք չկա՝ ՀՀ կառավարությունը չկարողացավ դադարեցնել բողոքի ալիքները և դադարեցնել հանքի շրջափակումը: Արդյունքում «Լիդիան Արմենիայի» պարտատերեը ևս երկար սպասել չէին կարող. նրանց հետ պայմանագրերի ժամկետները լրացել են 2019 թվականի դեկտեմբերի 20-ին:
CCAA-ի պաշտպանության տակ գտնվելով՝ ընկերությունը մտադիր է շարունակել բանակցությունները պարտատերերի և այլ կողմերի հետ՝ այդ թվում նաև ՀՀ կառավարության: Ընկերությունը նպատակ ունի առավելագույն արդյունք ստանալ խնդրով հետարքրքված բոլոր կողմերի համար՝ այդ թվում նաև աշխատակիցներ, գործընկերներ, որոնք տուժել են Ամուլսարի հանքի շրջափակումից: Ընկերությունը մտադիր է նաև հասնել «անօրինական գործողությունների» դադարեցմանը, որոնք, ըստ «Լիդիան Արմենիա» ընկերությանը, խոչընդոտել են Ամուլսարի նախագծին մուտք ունենալու հնարավորությունը: Դիտարկվում են Ամուլսարի նախագծի ֆինանսավորման և/կամ վաճառքի տարբերակները:
Ըստ հայաստանյան մի շարք առաջատար բնապահպանական կազմակերպությունների, հանքի շահագործումը կհանգեցնի բնապահպանականչարդարացված ռիսկերի: Բնապահպանները նշում են, որ Ամուլսարի տարածքում իրականացվող շինաշխատանքները մի քանի անգամ վնասել են հարակից բնակավայրերին՝ աղտոտելով խմելու ջրի խողովակները, կենսամիջավայրը:
2019-ի օգոստոսին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն հայտարարել էր, որ Ամուլսարի հանքի շահագործման փոքր վտանգի դեպքում անգամ հանքը կփակվի, քանի որ դա ազգային անվտանգության հարց է: Սեպտեմբերին Փաշինյանը հայտնել էր, որ Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործման արգելքի համար իրավական հիմքեր տվյալ պահին չկան։

24 Декабрь 2019 - 09:50 AMT
Акт о погашении задолженности перед кредиторами компанииявляется законодательным актом парламента Канады, который позволяет несостоятельным корпорациям, задолжавшим своим кредиторам свыше 5 млн долларов, реструктурировать свою деловую и финансовую деятельность.
Суд предоставил защиту по CCAA на 10-дневный период, который истекает 2 января 2020 года. Находясь под защитой CCAA, кредиторы и другие лица не могут применять какие-либо права в отношении Компании, Lydian Canada, Lydian UK и ряда их прямых дочерних компаний, в том числе «Лидиан Армении».
С июня 2018 года в Армении активисты препятствуют доступу компании к Амулсарскому золоторудному местонахождению. Несмотря на многочисленные публичные заявления о том, что не существует правовых оснований для предотвращения развития компанией проекта Амулсар, правительству Армении не удалось снять блокаду рудника. В результате кредиторы «Лидиан Армения» оказались не готовы ждать больше, срок действия соглашения истек 20 декабря 2019 года.
Находясь под защитой CCAA, компания намерена продолжить обсуждения со своими кредиторами и другими лицами, включая правительство Армении, с целью достижения максимальных результатов для всех заинтересованных сторон, включая сотни сотрудников, подрядчиков и поставщиков, пострадавших от продолжающейся блокады рудника. Компания также намеревается достичь «прекращения незаконных действий», которые привели к неспособности «Лидиан Армения» получить доступ к проекту Амулсар; рассматривает варианты финансирования и/или продажи проекта Амулсар.
Похожее заявление премьер Пашинян сделал 19 августа 2019 года после акций протеста против эксплуатации рудника перед зданием Национального собрания. Кстати, в ходе акции полиция применила силу и подвергла приводу нескольких граждан.