Ոսկու արդյունահանությամբ զբաղվող «Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը դեկտեմբերի 23-ին հայտարարել է, որ դուստր ընկերությունների հետ միասին (Lydian Canada Ventures Corporation-ը և Lydian UK Corporation Limited-ը) ստացել է պաշտպանություն՝ համաձայն՝ «Ընկերությունների կրեդիտորներին պարտքերի մարման մասին» ակտի (CCAA):
Նաև թույտվություններ են ստացվել հօգուտ «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ին, Lydian International Holdings Limited, Lydian Resources Armenia Limited և Lydian U.S. Corporation.
«Ընկերությունների կրեդիտորներին պարտքերի մարման մասին» Կանադայի խորհրդարանի օրենսդրական ակտը թույլ է տալիս անվճարունակ կորպորացիաներին, որոնք արդեն $5 մլն-ից ավելի պարտք են իրենց պարտատերերին, վերակառուցել իրենց գործնական և ֆինանսական գործունեությունը:
Դատարանը CCAA պաշտպանություն է ապահովել տասնօրյա ժամկետով, որը լրանում է 2020 թվականի հունվարի 2-ին: CCAA-ի պաշտպանության տակ գտնվելով՝ ընկերություններին պարտատերը կամ մեկ այլ անձ չի կարող որևէ իրավունք ներկայացնել՝ Lydian Canada, Lydian UK և դուստր ընկերությունների, այդ թվում «Լիդիան Արմենիա» ընկերության դեմ:
2018-ի հունիսից Հայաստանում ակտիվիստները բողոքում են Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ: Չնայած բազմաթիվ հրապարակումներին և հայտարարություններին, որ ընկերության կողմից Ամուլսարի շահագործումը դադարեցնելու որևէ իրավական հիմք չկա՝ ՀՀ կառավարությունը չկարողացավ դադարեցնել բողոքի ալիքները և դադարեցնել հանքի շրջափակումը: Արդյունքում «Լիդիան Արմենիայի» պարտատերեը ևս երկար սպասել չէին կարող. նրանց հետ պայմանագրերի ժամկետները լրացել են 2019 թվականի դեկտեմբերի 20-ին:
CCAA-ի պաշտպանության տակ գտնվելով՝ ընկերությունը մտադիր է շարունակել բանակցությունները պարտատերերի և այլ կողմերի հետ՝ այդ թվում նաև ՀՀ կառավարության: Ընկերությունը նպատակ ունի առավելագույն արդյունք ստանալ խնդրով հետարքրքված բոլոր կողմերի համար՝ այդ թվում նաև աշխատակիցներ, գործընկերներ, որոնք տուժել են Ամուլսարի հանքի շրջափակումից: Ընկերությունը մտադիր է նաև հասնել «անօրինական գործողությունների» դադարեցմանը, որոնք, ըստ «Լիդիան Արմենիա» ընկերությանը, խոչընդոտել են Ամուլսարի նախագծին մուտք ունենալու հնարավորությունը: Դիտարկվում են Ամուլսարի նախագծի ֆինանսավորման և/կամ վաճառքի տարբերակները:
Ըստ հայաստանյան մի շարք առաջատար բնապահպանական կազմակերպությունների, հանքի շահագործումը կհանգեցնի բնապահպանականչարդարացված ռիսկերի: Բնապահպանները նշում են, որ Ամուլսարի տարածքում իրականացվող շինաշխատանքները մի քանի անգամ վնասել են հարակից բնակավայրերին՝ աղտոտելով խմելու ջրի խողովակները, կենսամիջավայրը:
2019-ի օգոստոսին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն հայտարարել էր, որ Ամուլսարի հանքի շահագործման փոքր վտանգի դեպքում անգամ հանքը կփակվի, քանի որ դա ազգային անվտանգության հարց է: Սեպտեմբերին Փաշինյանը հայտնել էր, որ Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործման արգելքի համար իրավական հիմքեր տվյալ պահին չկան։

Lydian International Limited announced on Monday, December 23 that the company and its direct and indirect wholly owned subsidiaries, Lydian Canada Ventures Corporation and Lydian U.K. Corporation Limited, were granted protection under the Companies’ Creditors Arrangement Act (CCAA) pursuant to an order (Initial Order) of the Ontario Superior Court of Justice. A stay was also granted in favour of Lydian Armenia CJSC, Lydian International Holdings Limited, Lydian Resources Armenia Limited, and Lydian U.S. Corporation.
The Court has granted CCAA protection for an initial 10 day period, which expires on January 2, 2020. While under CCAA protection, creditors and others are stayed from enforcing any rights against the Company, Lydian Canada, Lydian UK and a number of their direct subsidiaries including Lydian Armenia.
Since June 2018, illegal blockades have prevented access to the Company’s Amulsar Project in Armenia. Despite its many public statements that there is no legal basis on which to prevent the Company’s development of the Amulsar Project, the Government of Armenia has failed to remove the illegal blockades. As a result, the Company’s lenders were not prepared to further extend a previously announced forbearance agreement, which expired on December 20, 2019.
During the CCAA proceedings, it is expected that ordinary course obligations to employees and key suppliers of goods and services subsequent to the filing date will continue to be met. Management of the Company will remain responsible for the day-to-day operations under the general oversight of Alvarez & Marsal Canada Inc., who were appointed as the CCAA monitor pursuant to the Initial Order.
While under CCAA protection, the Company intends to continue discussions with its lenders and others, including the Government of Armenia, to seek to maximize the outcome for all stakeholders including the hundreds of employees, contractors and suppliers affected by the ongoing illegal blockades. The Company also intends to pursue: (a) an end to the illegal actions which have resulted in Lydian Armenia’s inability to access the Amulsar Project; (b) the ability to pursue financing and/or sale options for the Amulsar Project; and (c) finalizing financing discussions with respect to potential foreign investment arbitration proceedings against the Government of Armenia.